Pożyczka pozabankowa

Pożyczka pozabankowa - plusy i minusy. Jak ją otrzymać? Dla kogo jest dostępna?

Wiele osób potrzebuje dodatkowej gotówki, mierząc się z chwilowymi problemami finansowymi. Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z oferty kredytu bankowego. Rynek nie znosi próżni, a konkurencja dla banków jest spora, dlatego w miejsce luki w ofercie bankowej powstało mnóstwo pozabankowych instytucji finansowych, które mają zwykle trochę niższe wymagania dotyczące zdolności kredytowej, łatwiejszy do wypełniania wniosek, ograniczone wymagania dokumentacyjne i oferują szybszą wypłatę gotówki. Kwota dostępnych pożyczek pozabankowych nie tak bardzo odbiega od kredytów oferowanych przez banki. Jej wysokość waha się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, z reguły przeznaczona jest jednak dla osób prywatnych.

Pożyczka pozabankowa zasadniczo wybierana jest przez osoby posiadające niższą zdolność kredytową lub nie najlepszą historię kredytową. Zdarza się, że banki odmawiają kredytu osobom o niższych dochodach.  Szukają one pomocy wśród instytucji finansowych udzielających różnego rodzaju pożyczek. Nie zawsze jest to jednak właściwe podejście. Pożyczka pozabankowa to szybkie i wygodne rozwiązanie, które może być alternatywą wobec kredytu, ale tylko pod warunkiem, że będziemy z niej korzystać „z głową” i będziemy w stanie ją spłacić. 

Charakterystyczne cechy pożyczki pozabankowej

Czym jest pożyczka pozabankowa?

Pożyczka pozabankowa to jeden z produktów finansowych dostępnych, jak sama nazwa wskazuje, na rynku pozabankowym. Pieniądze otrzymujesz więc od podmiotu prywatnego, po złożeniu wniosku oraz uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Istotnym elementem wyróżniającym tę ofertę jest stosunkowo szybka wypłata środków. Umożliwia to poradzenie sobie z nagłymi kłopotami finansowymi, które niestety pojawiają się zwykle w najmniej spodziewanym momencie.

Warto także wspomnieć, że pożyczka pozabankowa jest produktem, który na rynku występuje w wielu postaciach i odmianach. Głównymi cechami różniącymi rodzaje pożyczek są wysokość dostępnej kwoty jak i czas trwania umowy. Co do zasady z oferty może skorzystać każda osoba indywidualna, w tym emeryci, dla których szybkość pozyskania środków może być głównym kryterium wyboru pożyczkodawcy. Do dyspozycji klientów są dwa podstawowe rodzaje pożyczek, tj. krótko i długoterminowa. Ta pierwsza spłacana jest w całości, zwykle po 30 lub 90 dniach. Natomiast pożyczka długoterminowa spłacana jest w miesięcznych ratach, zgodnie z harmonogramem ustalonym na etapie zawierania umowy. Wysokość rat z kolei dostosowywana jest do możliwości finansowych pożyczkobiorcy.

Pożyczki pozabankowe a kredyty

Pożyczka pozabankowa jest bardzo często brana pod uwagę jako rozwiązanie wśród osób, którym niespodziewanie i nagle pogorszyła się sytuacja finansowa. Powody tej sytuacji mogą być różne – przykładami mogą być nieprzewidziane wydatki, w postaci remontu pokoju, kuchni czy łazienki, naprawy lub przeglądu samochodu, czy też pilnego zakupu sprzętu AGD, jak lodówka czy piecyk gazowy. Liczne grono osób decyduje się wtedy właśnie na pożyczkę pozabankową, a nie oferowany przez banki kredyt gotówkowy. Powodami mogą być:

  • Proces udzielania pożyczki w porównaniu z procedurami stosowanymi przez banki, może być nieco krótszy.
  • Liczba wymaganych dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia weryfikacji potencjalnego klienta. W przypadku firm prywatnych jest z reguły nieco mniejsza w porównaniu z instytucjami bankowymi.
  • Prawdopodobieństwo odrzucenia wniosku, a tym samym otrzymania negatywnej odpowiedzi, jest mniejsze aniżeli w banku, w którym zasady szacowania zdolności kredytowej są zwykle bardziej restrykcyjne.

Pożyczać możemy od dostępnych na rynku instytucji finansowych oraz osób prywatnych, na przykład rodziny, czy znajomych. Warto pamiętać, że pożyczka w przeciwieństwie do kredytu jest pojęciem dość szerokim. Kredyty są bowiem na ogół celowe i mogą być udzielane wyłącznie przez banki, natomiast po pożyczki możesz zwrócić się do dowolnej instytucji finansowej specjalizującej się w ich udzielaniu.

Pożyczka pozabankowa - przewaga nad kredytem

Pożyczka długo- czy krótkoterminowa?

Jak już wspominaliśmy dostępne na rynku pożyczki możemy podzielić na dwie podstawowe grupy klasyfikujące je ze względu na okres kredytowania, czyli czas w jakim należy spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Mowa tutaj o pożyczkach długo i krótkoterminowych.

Pożyczka długoterminowa, określana często jako pożyczka na raty charakteryzuje się dłuższym okresem spłaty, z reguły powyżej 12 miesięcy. Ponadto różni się modelem regulowania zadłużenia w formie miesięcznych ratach, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kredytów dostępnych w bankach. To, na jaki okres została zaciągnięta pożyczka długoterminowa, wpływa bezpośrednio na wysokość miesięcznych rat. Okres kredytowania może zatem sprawić, że raty będą stosunkowo niskie lub też stosunkowo wysokie. Wybierając optymalny okres kredytowania często możemy dopasować je do swoich aktualnych możliwości finansowych. Z pewnością dlatego pożyczki na raty cieszą się tak dużą popularnością. Na ten rodzaj zobowiązania najczęściej decydują się osoby, którym zależy na wysokiej kwocie, jednocześnie wiedzą, że nie mogą pozwolić sobie na szybką jej spłatę.

Równie popularne są chwilówki, które – jak sama nazwa wskazuje – nie tylko szybko można uzyskać, ale równie szybko trzeba spłacić. Okres kredytowania wskazany w umowie pożyczki krótkoterminowej zazwyczaj wynosi 30 dni. Pożyczka „jednoratalna”, bo tak często jest nazywana cechuje się niską kwotą pożyczki, ekspresowym czasem przyznawania, krótkim okresem spłaty i stosunkowo wysokim kosztem.

Pożyczki pozabankowe o charakterze długoterminowym, z reguły charakteryzują się niższym RRSO, w porównaniu do chwilówek. Wynika to rzecz jasna ze specyfiki produktu oraz istotnego wpływu krótkiego okresu kredytowania na wysokość tego wskaźnika. Z kolei pożyczki krótkoterminowe, choćby ze względu na dużą konkurencję na rynku, są często firmowane przez różne instytucje finansowe, jako darmowe – oczywiście bezwzględnym warunkiem jest w tym przypadku uregulowanie zobowiązania bez jakiegokolwiek opóźnienia. Trzeba również pamiętać, że opcja darmowej pożyczki często jest dostępna tylko dla nowych klientów z dobrą historią kredytową i o stałym dochodzie.

Bardzo istotnym, jednak często pomijanym, czynnikiem stanowiącym o wyborze rodzaju produktu jest poziom obciążenia dla miesięcznego budżetu domowego. Dla osób dbających o odpowiedni bilans pomiędzy miesięcznymi dochodami, a wydatkami wynikającymi z rat, lepszym wyborem może okazać się model długoterminowy. Zobowiązanie podzielone na równe miesięczne raty będzie zdecydowanie łatwiejsze w uregulowaniu niż jednorazowa spłata całej pożyczonej kwoty.

Jak złożyć wniosek o pożyczkę pozabankową?

Istnieje kilka sposobów wnioskowania o pożyczkę pozabankową. Pierwszym, najbardziej tradycyjnym jest wizyta w biurze pożyczkowym. To opcja dla osób, które mają ograniczony dostęp do komputera lub Internetu, albo po prostu nie czują się komfortowo w wirtualnej rzeczywistości. Można wówczas skorzystać z biur terenowych konkretnej instytucji lub udać się do zaufanego agenta pożyczkowego, który przedstawi rzetelną ofertę, pomoże wypełnić wymagane formularze i przeprocesuje cały wniosek. Decydując się jednak na ten sposób poszukiwania pożyczki musimy zarezerwować sobie czas na dojazd i wizytę w placówce firmy pożyczkowej lub biurze doradcy finansowego.

Wniosek o pożyczkę można wypełnić również zdalnie. Taką formę wybierają z reguły osoby, które dość swobodnie poruszają się w świecie Internetu. Formularze są z reguły bardzo proste i przyjazne dla użytkowników, dlatego nawet osoby mniej zaawansowane powinny sobie z nim poradzić. Obecnie część firm oferujących pożyczki prowadzi telefoniczną i internetową obsługę klienta. Pozwala to dopełnić formalności bez wychodzenia z domu, zapewniając wnioskującym oszczędność czasu, większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu osobistego. Jak dokładnie zatem przebiega proces wnioskowania o taką pożyczkę? Ile czasu zajmuje proces weryfikacji i spisania wniosku? Odpowiadając w skrócie – niewiele. Będąc w domu, możemy przejść przez cały ten proces na dwa sposoby.

  • Pożyczka przez telefon – rozmawiając przez telefon z konsultantem firmy pożyczkowej, można mu przekazać wszystkie informacje potrzebne do wyliczenia zdolności finansowej i uzupełnienia wniosku o pożyczkę. W trakcie takiej rozmowy konsultant zada niezbędne pytania dotyczące wnioskującego celem spisania wniosku. Informacja o podjętej decyzji w sprawie udzielenia lub odmowy pożyczki z reguły jest również przekazana telefonicznie.
  • Pożyczka przez Internet– wniosek można również wypełnić online. Ma on postać elektronicznego formularza umieszczonego na stronie www. Klient uzupełnia go posługując się komputerem lub smartfonem. Informacja o decyzji kredytowej jest przekazywana często już zaraz po wypełnieniu formularza lub – w przypadku gdy analiza wniosku jest bardziej czasochłonna i wymaga ingerencji ludzkiej – np. mailem lub SMS’em.

Sposoby wnioskowania o pożyczkę pozabankową

Wysokość raty i umowa pożyczki pozabankowej

W procesie weryfikacji i oceny zdolności finansowej klienta, dział analizy ustala wysokość raty i termin spłaty dostosowany do możliwości każdego wnioskodawcy. W oparciu o deklarowane miesięczne opłaty i zobowiązania ustalane są takie wysokości rat i termin spłaty, aby nie powodowały one zaburzenia w sytuacji finansowej klienta i były przez niego możliwe do uregulowania. Wiele firm oferujących pożyczki pozabankowe, zwłaszcza te długoterminowe to instytucje dość elastyczne, potrafiące dostosować się do możliwości płatniczych każdego pożyczkobiorcy na przykład wydłużając okres kredytowania lub dopasowując kwotę pożyczki.

Wszystkie ustalenia pomiędzy klientem, a pożyczkodawcą powinny być opisane w przejrzysty i jasny sposób w umowie. Przed zawarciem umowy, każdy pożyczkobiorca powinien zapoznać się z treścią i zweryfikować poszczególne zapisy. W szczególności te dotyczące wysokości zobowiązania, okresu spłaty pożyczki, jak i wartość miesięcznych rat, spłacanych w wyznaczonym terminie, czy konsekwencji wynikających z opóźnienia w spłacie. Ponadto zgodnie z obowiązującym prawem, są w niej zawarte wszystkie prawa i obowiązki zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy.

Warto pamiętać i wiedzieć, iż klient może otrzymać dokument umowy, w zależności od sposobu jej zawarcia

  • w formie wydrukowanej, którą potwierdza czytelnym podpisem lub
  • otrzymać ją w wersji online np. drogą korespondencji elektronicznej.

Jeśli powyższe informacje przekonały Cię do skorzystania i szukasz sposobu na sfinansowanie nieplanowanych wydatków sprawdź ofertę pożyczek pozabankowych w PROFI CREDIT. Wystarczy, że pozostawisz swoje imię oraz numer telefonu w formularzu dostępnym na naszej stronie, a w ciągu kilku minut skontaktuje się z tobą nasz doradca finansowy i przeprowadzi przez cały proces.

Najważniejsze zasady odpowiedzialnego pożyczania

Fakt, iż proces składania wniosku o pożyczkę pozabankową jest szybki, łatwy i wygodny sprawia, że jest to bardzo kuszące rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że jest to produkt finansowy i zobowiązanie, które będziesz musiał spłacić w określonym terminie. Podpisując umowę pożyczki, akceptujesz wszystkie zawarte w niej warunki i zobowiązujesz się do ich przestrzegania. Aby świadomie i swobodnie korzystać z oferty instytucji finansowych, warto przestrzegać pewnych zasad odpowiedzialnego pożyczania, tak by nie wpaść w tak zwaną „spiralę długów”, czyli niekontrolowane zadłużenie.

  1. Przeanalizuj swoją sytuację finansową. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz pożyczki. Pieniądze, które pożyczysz trzeba będzie zwrócić zazwyczaj razem z dodatkowymi kosztami, takimi jak odsetki, czy inne opłaty. Finansowanie bieżących wydatków tylko w taki sposób może prowadzić do powiększania długu i utrudniać powrót do dobrej kondycji finansowej.
  2. Szczegółowo zapoznaj się z dokumentami. Jak już pisaliśmy podpisując umowę pożyczki akceptujesz wszystkie jej zapisy i będziesz musiał przestrzegać zawartych w niej warunki.
  3. W sytuacji, gdy pojawią się problemy ze spłatą zobowiązania skontaktuj się z pożyczkodawcą. Nie unikaj kontaktu. Zarówno Tobie, jak i firmie pożyczkowej zależy na bieżącym spłacaniu zadłużenia. Często możliwa jest zmiana warunków współpracy, tak by dopasować je do możliwości klienta.
  4. Pamiętaj, że jako konsument masz prawo do odstąpienia od umowy do 14 dni. Prawo to dotyczy również umowy pożyczki. Wówczas masz 30 dni od daty zgłoszenia odstąpienia na zwrot całej pożyczonej kwoty wraz z odsetkami za okres korzystania z kapitału.
  5. Jeśli masz pytania lub coś jest dla ciebie niewystarczająco jasne skorzystaj z biur terenowych lub po prostu zadzwoń na infolinię określonej instytucji finansowej. Takie miejsca powstały z myślą o klientach, wykorzystuj je, by lepiej zrozumieć każdy aspekt umowy i warunków współpracy.
  6. Unikaj spłacania jednej pożyczki, kolejną pożyczką. Jest to prosta droga do finansowych tarapatów. Powoduje niekontrolowane zadłużanie się.

Pożyczka pozabankowa w praktyce

Na co można przeznaczyć pożyczkę pozabankową? W zasadzie na dowolny cel. Pożyczkodawca nie wymaga precyzowania wydatków, które chcesz pokryć, ani przedstawiania żadnych rozliczeń związanych z wydatkowaną kwotą. O warunkach przyznawania pożyczki, a także zasadach związanych z jej spłatą przeczytasz więcej w naszych poradnikach. Dowiesz się z nich także, czy pożyczka pozabankowa jest produktem bezpiecznym oraz czym różni się od klasycznego kredytu bankowego.

W serii artykułów poradnikowych znajdziesz także praktyczne informacje dotyczące sposobów spędzania wolnego czasu, wyboru najlepszego sprzętu sportowego czy organizacji domowych imprez i uroczystości. Radzimy również, jak planować domowy budżet i jak nim zarządzać, by uniknąć trudności finansowych i zacząć gromadzić oszczędności – niezależnie od wysokości dochodów, jakie uzyskujesz.

 

Czytaj dalej

Zobacz artykuły kategorii "Pożyczka pozabankowa"

Pożyczka pozabankowa dla zadłużonych ­– czy takie oferty istnieją?

Dodano: 12.12.2022

Poszukiwanie pożyczki dla zadłużonych może nie być takie proste. Choć na rynku pozabankowym istnieje bardzo wiele firm oferujących dodatkowe pieniądze dla osób w różnej sytuacji, to pożyczkę dla osób z długami nie łatwo jest otrzymać. Jakich informacji wymagają pożyczkodawcy? Jakiej wysokości długi są akceptowane przez firmy pożyczkowe? Czy wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie? Na wszystkie pytania […]

więcej 

Kiedy pożyczkodawca może odstąpić od umowy pożyczki?

Dodano: 09.12.2022

Czy pożyczkodawca może odstąpić od umowy pożyczki? Konsument ma prawo zrezygnować z podpisanej umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania. Czy podobne prawa przysługują instytucjom udzielającym finansowania? W jakiej sytuacji możemy się obawiać, że umowa pożyczki zostanie nam wypowiedziana? Przeczytaj nasz blogowy artykuł i pożyczaj pieniądze bezpiecznie. Kiedy pożyczkodawca może odstąpić od umowy pożyczki? […]

więcej 

Dodatkowe zatrudnienie na spłatę pożyczki pozabankowej

Dodano: 09.12.2022

Zabrakło ci środków na spłatę pożyczki i nie wiesz, co zrobić? Jak zdobyć dodatkową gotówkę? Obawiasz się, że jeśli nie spłacisz pożyczki w terminie, zepsujesz sobie historię kredytową? Jak wyjść obronną ręką z trudnej sytuacji? Przeważnie, gdy brakuje nam pieniędzy na spłatę pożyczki, myślimy o kolejnej. Nie zawsze jest to dobry wybór. Przeczytaj nasz artykuł […]

więcej 

Jak wziąć pożyczkę pozabankową od ręki?

Dodano: 25.11.2022

Chyba każdy z nas był choć raz w takiej sytuacji, że potrzebował dodatkowej gotówki od ręki. Niektórzy w takich momentach sięgają do przysłowiowej skarpety, inni proszą o wsparcie rodzinę lub znajomych. Te osoby, które nie mają „zaskórniaków” lub nie chcą wsparcia ze strony najbliższych, udają się po pożyczkę do instytucji pozabankowych. Co ciekawe sporo osób […]

więcej 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki pozabankowej przez Internet?

Dodano: 18.11.2022

Wybór pożyczki pozabankowej przez Internet może nastręczyć nam wielu problemów. Firm udzielających wsparcia jest naprawdę wiele, a pożyczkodawcy konkurują ze sobą, wprowadzając coraz atrakcyjniejsze oferty. Jak wybrać pożyczkę dostosowaną do swoich potrzeb i możliwości finansowych? Jak nie wpaść w sidła nieuczciwego pożyczkodawcy? Przeczytaj nasz krótki i skondensowany poradnik dotyczący pożyczki pozabankowej przez Internet. Na co […]

więcej 

Po jakim czasie pożyczka pozabankowa będzie na moim koncie?

Dodano: 03.11.2022

Chcesz złożyć wniosek o pożyczkę i zastanawiasz się, po jakim czasie gotówka będzie na twoim koncie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale podpowiemy ci, co zrobić, by pieniądze jak najszybciej trafiły na twój rachunek bankowy. Przeczytaj nasz artykuł blogowy. Pożyczka pozabankowa – od decyzji do pieniędzy na koncie Jeśli masz pilną potrzebę to […]

więcej 

{{ article.post_title }}

Dodano: {{ article.post_date }}

{{ article.post_content.replace(/(<([^>]+)>)/ig, "") }}

więcej