Pożyczka na raty

Dowiedz się, czy pożyczka na raty to dobre rozwiązanie. Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie praktyczne informacje w jednym miejscu od A do Z.

Szukając wsparcia finansowego bardzo często można spotkać ofertę produktu, który postaramy się w tej kategorii bardziej przybliżyć. Opisujemy i wyróżniamy jego najważniejsze cechy, pokazujemy na które jego wady należy zwrócić szczególną uwagę. Znajdziesz tu również artykuły o nieco innej charakterystyce i tematyce – poradniki dotyczące tematów bliskich życiu codziennemu, jak np. wybór miejsca na rodzinne wakacje lub prezentu dla urodziny dla najbliższej Ci osoby.

Czym jest pożyczka na raty?

Pożyczka na raty jest produktem bardzo popularnym wśród pożyczkobiorców. Często bywa określana, jako pożyczka długoterminowa. Produkt tak nazywany wyróżnia się zdecydowanie wyższą, możliwą do pożyczenia kwotą (szczególnie w porównaniu do tzw. chwilówek bez bik), możliwością rozłożenia zobowiązania finansowego na kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt rat. Należy pamiętać, że spłata zobowiązań w formie ratalnej może okazać się bardziej przystępna dla miesięcznego budżetu domowego, niż spłata jednorazowa, charakterystyczna dla produktu „chwilówkowego”.

Czy pożyczka to lepsze rozwiązanie niż kredyt bankowy?

Zanim spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim wyjaśnić różnicę w definicjach „pożyczki” i „kredytu bankowego”. Często zamiennie lecz niestety błędnie używane w mowie potocznej, w rzeczywistości różnią się między sobą. Kredyt bankowy jest oferowany tylko przez banki i przyznawany na ściśle określony cel. Szybka pożyczka jest produktem pod tym względem bardziej elastyczna. Dostępna w bogatej ofercie na rynku finansowym, może być przeznaczona na dowolny cel. Niektóre firmy pożyczkowe, zdając sobie sprawę z tego, że oferowany przez nich produkt musi być bardziej elastyczny niż bankowy, modyfikują go np. poprzez wprowadzenie jedno-, dwumiesięcznych wakacji kredytowych, z których klient może skorzystać w przypadku czasowych trudności w regulowaniu zobowiązania. Odpowiedź na pytanie, który produkt jest lepszy sprowadza się w zasadzie do odpowiedzi na pytanie o indywidualne predyspozycje klienta.

pożyczka na raty

Na co zwracać szczególną uwagę?

Opisywany produkt finansowy, podobnie jak każde inne zobowiązanie finansowe, wiąże się z koniecznością terminowej spłaty. Brak rzetelności w regulowaniu rat lub – co gorzej – całkowite zaprzestanie ich spłacania wiąże się z dodatkowymi kosztami, a w najgorszym wariancie do wypowiedzenia umowy i dochodzeniem przez firmę pożyczkową sprawy do sądu. Jest bardzo ważne, aby właściwie określić kwotę jaką jest nam na daną chwilę potrzebna i pożyczać więcej niż jest to w danej chwili konieczne. Większa kwota pożyczki oznacza rzecz jasna wyższą ratę i większe miesięczne obciążenie dla naszego domowego budżetu. Wyznaczając miesięczną ratę warto dokonać prostej kalkulacji miesięcznych dochodów i wydatków, a w przypadku spodziewanego zbyt dużego obciążenia go ratą, przeanalizować możliwość zwiększenia okresu kredytowania. Będzie on powodował, że pożyczka będzie pewnie trochę droższa, ale bardziej przystępny poziom miesięcznych rat nie wepchnie nas w kłopoty finansowe.

Pożyczki – dla kogo są dostępne?

Pożyczki są dostępne dla każdej osoby spełniającej warunki  stawiane przez banki lub instytucje finansowe. Należy osiągać dochody, które pozwolą uzyskać wnioskowaną kwotę, jak i zabezpieczą terminową spłatę zobowiązań. Niezależnie od tego, czy pracujesz na podstawie umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło, otrzymujesz z tego tytułu pieniądze. Podobnie jest z osobami na rencie i emeryturze. Oni również mają stałe źródło utrzymania, które pozwala spłacać miesięczne raty pożyczki. Poza źródłem dochodu, podstawowymi kryteriami przyznawania pożyczek jest:

  • pełnoletność – przyszły kredytobiorca musi mieć ukończone 18 lat, a tym samym mieć ustawowe prawo do podejmowania decyzji finansowych w swoim imieniu
  • obywatelstwo polskie – pożyczkę na raty może otrzymać tylko obywatel Polski, legitymujący się nr dowodem osobistym lub paszportem,
  • prawidłowa weryfikacja – w przypadku pożyczek udzielanych online i przez telefon, pracownik nie ma możliwości fizycznego potwierdzenia tożsamości klienta. W tym celu może być przeprowadzona procedura autoryzacji online.

Weryfikacja tożsamości w celu otrzymania pożyczki

Dla banków i firm finansowych bezpieczeństwo ich klientów jest najważniejsze. Aby nie doszło do wyłudzenia pożyczki na skradzione dane tożsamości, niezbędna jest drobiazgowa weryfikacja osoby, ubiegającej się o kredyt lub pożyczkę. W normalnych warunkach pracownik firmy porównałby zdjęcie na dowodzie osobistym z twarzą klienta, a także potwierdził, że dokument tożsamości nie uległ podrobieniu. W świecie online nie jest to takie łatwe. Przede wszystkim z uwagi na możliwość łatwego fałszowania dokumentów. Żeby tego uniknąć, stosuje się alternatywne formy weryfikacji. Wymagają one posiadania aktywnego konta bankowego z obsługą przez Internet.

 

Przelew weryfikacyjny potwierdzeniem tożsamości

We wniosku o pożyczkę na raty wpisałeś swoje dane osobowe i adres zamieszkania. Podałeś również numer konta bankowego, na które pieniądze mają być wpłacone. Do tej pory nikt nie miał możliwości sprawdzić, czy wpisane dane są zgodne z prawdą, czy może pod rzeczywistą osobę podszywa się oszust, który wpisał swój numer rachunku. Gdyby tak było, oznaczałoby to prostą i szybką drogę do wyłudzeń. Na szczęście istnieją inne metody sprawdzenia autentyczności danych np. z  podanego we wniosku konta bankowego, należy wykonać symboliczny przelew na wskazane przez pożyczkodawcę konto. Zarówno tytuł przelewu, kwota, a przede wszystkim dane nadawcy muszą być takie same, jak te wpisane we wniosku. Zmiana takich informacji w ustawieniach banku wymaga dodatkowego potwierdzenia np. kodem SMS wysyłanym na powiązany numer telefonu. W ten sposób pożyczkodawca wie, że to bank w przeszłości weryfikował dane klienta.

 

Najczęstsze problemy pożyczkobiorców

Klienci starający się o pożyczki często na swojej drodze mogą napotkać różne problemy. W niektórych przypadkach uniemożliwiają one otrzymanie pieniędzy, mimo że zdolność finansowa teoretycznie jest wysoka. W czym zatem tkwi problem?

  • Niezgodność danych – jeśli dane osobowe (a czasami również adres zamieszkania) nie są takie same we wniosku, jak i w danych przelewu, wniosek zostaje odrzucony. Niezgodność tego typu może dyskwalifikować taki wniosek z dalszego  weryfikowania a nawet  czyni podejrzanym o próbę wyłudzenia pieniędzy. Na szczęście można łatwo uniknąć takich problemów. Jak? Logując się do swojego konta bankowego, wchodząc w jego ustawienia i sprawdzając jakie zostały tam wpisane dane osobowe i adresowe. Jeśli są nieaktualne, bo np. od tego czasu zmieniłeś adres zamieszkania lub wyrobiłeś nowy dowód osobisty, musisz je zaktualizować. Pamiętaj, aby zrobić to przed wysłaniem wniosku o pożyczkę na raty.
  • Brak środków na przelew – może się zdarzyć również tak, że przyszły kredytobiorca nie będzie dysponował żadnymi pieniędzmi na swoim koncie. Nie będzie zatem mógł wykonać przelewu weryfikacyjnego o wartości np. 1 zł.
  • Problemy techniczne z obsługą wniosku – otrzymanie pożyczki na raty przez Internet jest szybkie i wygodne. Jednak nie każdy w równie dobrym stopniu obsługuje komputer, ma dostęp do Internetu lub bankowości online. Nie oznacza to, że dla nich pożyczka online przestaje być dostępna. W dalszym ciągu mogą oni pożyczać pieniądze bez wychodzenia z domu, korzystając z firmowej infolinii firmy finansowej. W trakcie rozmowy telefonicznej pracownik firmy pomoże wypełnić wniosek, a także przedstawi decyzję finansową.

 

Nie mam pieniędzy na spłatę pożyczki – co robić?

Pożyczka na raty to od kilku do kilkunastu równych rat, opłacanych w miesięcznych odstępach. Pomimo tego, że taka rata nie powinna nadmiernie obciążać domowego budżetu, mogą się zdarzyć sytuacje, w których brakuje gotówki na spłatę jednej z rat. Co wtedy należy robić? Czekać cierpliwie do kolejnego miesiąca i wówczas spłacić dwie raty – zaległą i bieżącą? Zdecydowanie nie. Takie działanie skutkować będzie naliczaniem odsetek karnych od niezapłaconej raty, a w niektórych przypadkach uruchomieniem procedury windykacyjnej. Zamiast tego warto zajrzeć w umowę pożyczki i sprawdzić, jakie możliwości przysługują nam w przypadku braku czasowego braku możliwości spłaty. W niektórych przypadkach będzie można skorzystać z opcji zawieszenia lub obniżenia wartości raty. Możesz również skontaktować się mailowo lub telefonicznie z firmą finansową i poprosić konsultanta o pomoc w zawieszeniu płatności. Jeżeli skorzystałeś z produktu, jakim jest pożyczka przez Internet, pewnie będziesz miał możliwość zawieszenia płatności rat po zalogowaniu się do internetowego panelu obsługi klienta.

 

Pożyczka na raty a bezpieczeństwo

Na samym końcu należy podkreślić, że pożyczki na raty to bezpieczne instrumenty finansowe. Na czym polega ich bezpieczeństwo?

  • Transparentność – działające legalnie firmy pożyczkowe nie ukrywają żadnych informacji dotyczących swoich produktów. Zarówno tych dotyczących wysokości oprocentowania, jak i  dodatkowych kosztów.
  • Maksymalne koszty – pożyczki na raty mogą być atrakcyjne finansowo. Wysokość maksymalnego oprocentowania jest określona ustawowo i nie może być przekroczona. Dzięki temu, nie trzeba się martwić, że pożyczka będzie udzielona na nieuczciwych warunkach, a narastające odsetki doprowadzą pożyczkobiorcę do  kłopotów finansowych. Wszystkie koszty są znane od początku, podobnie jak ceny dodatkowych usług.

Przekonałeś się do pożyczek na raty? Skorzystanie z tego rodzaju produktu może być bardzo łatwe. Sprawdź naszą ofertę pożyczek na kwotę nawet do 25 000 zł. Wypełnij formularz, aby skontaktował się z Tobą nasz doradca.

Czytaj dalej

Zobacz artykuły kategorii "Pożyczka na raty"

Jakie gry rodzinne na PS4?

Dodano: 01.10.2021

Mimo że wiele osób uważa internet, gry, komputery czy tablety za coś, co nie spaja rodziny, ale ją indywidualizuje, warto pamiętać, że zależy to od sposobu korzystania z elektroniki. Można bez trudu zorganizować rodzinną aktywność z ulubioną grą, pod warunkiem, że włączą się w nią zarówno rodzice, jak i dzieci. Jedną z propozycji na ciekawe […]

więcej 

Jakie buty do skórzanych spodni?

Dodano: 16.09.2021

Spodnie ze skóry naturalnej, ekologicznej albo woskowane ostatnio cieszą się ogromną popularnością. Szczególnie często wykorzystywane są do stylizacji jesienno-zimowych. Podpowiadamy, jakie buty do skórzanych spodni wybrać.  Szpilki zawsze w modzie  Nic tak nie podkreśla zgrabnych nóg jak dobrze dopasowane szpilki. Świetnie pasują do jeansów, spódniczek, sukienek, a także skórzanych spodni. Dzięki temu można stworzyć odważną […]

więcej 

Ile kosztuje garnitur na miarę?

Dodano: 15.09.2021

Nie ulega wątpliwości, że garnitur powinien być dopasowany do sylwetki mężczyzny. Z sezonu na sezon pojawiają się nowe kreacje w sklepach, ale warto wybrać taki, który przyda się nie tylko na jedną okazję. Alternatywą dla takiego zakupu jest garnitur na miarę. Ile to kosztuje i czy warto? Garnitur na miarę czy kupiony w sklepie? Nie […]

więcej 

Co zabrać na wakacje nad morze?

Dodano: 09.09.2021

Decyzja zapadła, w tym roku na wakacje wyjeżdżacie nad polskie morze. Dawno was tam nie było i z jednej strony bardzo się cieszycie z planowanego wyjazdu, z drugiej jesteście pełni obaw i wątpliwości czy wakacje nad Bałtykiem mogą być udane. Wiele, a może nawet wszystko zależy od Waszego nastawienia i tego, co ze sobą zabierzecie […]

więcej 

Jakie okna wybrać – drewniane czy plastikowe

Dodano: 09.09.2021

Okna są niezwykle ważnym elementem każdego domu. Nie tylko wpuszczają do niego światło słoneczne, ale również pozwalają wyróżnić i podkreślić jego architekturę. Na rynku mamy dwa rodzaje okien – drewniane i plastikowe. Nie wiesz które z nich wybrać? Mamy dobrą wiadomość – w tym artykule powinieneś znaleźć odpowiedź na to pytanie. Okna plastikowe – trwałe […]

więcej 

Dieta wegańska – czy jest skuteczna?

Dodano: 09.09.2021

Dieta wegańska zyskuje coraz więcej zwolenników. Niektórzy stosują ją, żeby zrzucić zbędne kilogramy, dla wielu osób jest to styl życia, w zgodzie z którym starają się funkcjonować. Na czym polega i czy jest skuteczna? Postanowiliśmy to sprawdzić. Co to jest dieta wegańska? Dieta wegańska to odmiana wegetarianizmu. Jej założenia zakładają odrzucenie mięsa oraz produktów zwierzęcych. […]

więcej 

{{ article.post_title }}

Dodano: {{ article.post_date }}

{{ article.post_content.replace(/(<([^>]+)>)/ig, "") }}

więcej