Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy bez tajemnic. Dowiedz się, w jaki sposób o niego wnioskować i na co zwracać uwagę przy zaciąganiu zobowiązania.

Opisywany produkt stanowi jednocześnie jeden z najbardziej popularnych instrumentów finansowych na rynku. Produkt jest oferowany przez banki i jest kojarzony ze źródłem finansowania, dedykowanym osobom o dobrej lub przeciętnej zdolności kredytowej. Czytając artykuły w niniejszej kategorii bloga dowiesz się, czym charakteryzuje się kredyt oferowany przez banki, jakie są jego przewagi i wady wobec pożyczki pozabankowej i czy istnieją na rynku produkty nazywane, jako kredyty pozabankowe. Znajdziesz tu również wiele rad i pomysłów dotyczących gospodarowania budżetem domowym oraz artykuły opisujące np. jaki wybrać prezent dla męża na urodziny czy też czym kierować się przy wyborze telefonu komórkowego oraz  dlaczego panele słoneczne są dobrą inwestycją dla środowiska i gospodarstwa domowego.

 

Czym jest kredyt gotówkowy?

Jest to jeden z najbardziej popularnych produktów dostępnych na rynku finansowym. Dla przeciętnego konsumenta jest często tym samym, co pożyczka gotówkowa. Główną cechą charakterystyczną kredytu jest to, że może on być oferowany jedynie przez banki. Produkt ten – podobnie jak pożyczka – jest objęty regulacjami w postaci Ustawy o Prawie Bankowym oraz Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Obowiązują go w zasadzie te same ograniczenia wysokości odsetek i kosztów pozaodsetkowych, co produkty oferowane przez przedsiębiorstwa działające na rynku pozabankowym.

kredyt gotówkowy

 

Czy kredyt jest tym samym co pożyczka?

Pomimo tego, że oba produkty są do siebie bardzo podobne, to nie jest to jednak to samo. Oferowany przez bank, kredyt charakteryzuje się zwykle dość wysoką maksymalną kwotą, ale jest też zwykle produktem trudniejszym w uzyskaniu. Większość banków będzie wymagała od nas co najmniej potwierdzenia otrzymywania przez nas stałego dochodu. Bardzo możliwe, że potrzebne będzie przedstawienie zaświadczenia z zakładu pracy lub wyciągu z konta bankowego, dokumentującego uzyskiwany dochód.

Firmy oferujące pożyczki stosują zwykle bardziej liberalne warunki przyznawania finansowania, ale ze względu na to ograniczają maksymalną ich kwotę najczęściej do poziomu kilkunastu tysięcy złotych. Stosunkowo często oferta firm pozabankowych daje możliwość otrzymania tzw. pożyczki na oświadczenie. W jej przypadku w ramach procesu wnioskowania najprawdopodobniej ograniczy się jedynie do przedstawienia dowodu osobistego lub innego dokumentu, potwierdzającego tożsamość. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że szybka gotówka pozyskana na rynku pozabankowym jest zwykle droższa niż kredyt gotówkowy udzielany przez banki.

 

Wniosek kredytowy i niezbędne dokumenty

Jak już wyżej wspomniano, kredyty udzielane są wyłącznie przez banki. Jak zatem wygląda proces wnioskowania o kredyt gotówkowy i jakich dokumentów bank może od nas wymagać? Istnieje kilka sposobów składania wniosków o kredyty gotówkowe:

  • Wniosek online – polega na uzupełnieniu elektronicznego formularza umieszczonego na stronie internetowej banku,
  • Wniosek telefoniczny – o kredyt można również wnioskować podczas telefonicznej rozmowy z pracownikiem banku,
  • Wniosek składany osobiście – podczas wizyty w banku i bezpośrednim spotkaniu z pracownikiem, klient również może wnioskować o dowolny produkt finansowy.

Z uwagi na wygodę i oszczędność czasu, obecnie najpopularniejszą metodą wnioskowania o kredyty i pożyczki jest droga internetowa i rozmowa telefoniczna. W ten sposób bez wychodzenia z domu można przekazać niezbędne informacje, konieczne do rozpatrzenia wniosku. O decyzji kredytowej również zostaniemy poinformowani wybraną przez siebie metodą: emailem, smsem lub rozmową telefoniczną.

 

Czy do wniosku należy dołączyć dokumenty?

Oczywiście że tak. To bank podejmuje decyzję kredytową w oparciu o skalkulowanie różnych czynników i będzie wymagać od wnioskodawcy dostarczenia sporej ilości dokumentów. Dotyczy to szczególnie kredytów o dużych kwotach, jak również nowych klientów banku, którzy jeszcze nie mają żadnej historii finansowej.

 

O jakie dokumenty może prosić bank we wniosku kredytowym?

Są to najczęściej dokumenty potwierdzające uzyskiwanie stałego dochodu, a więc:

  • Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – wypełnia je pracodawca na podstawie realnych danych z systemu kadrowo-płacowego. W takim zaświadczeniu podawana jest z reguły średnia miesięczna wysokość wynagrodzenia w rozbiciu na tzw. podstawę, premię i nagrody. Dodatkowo uwzględnia się tam wszelkiego rodzaju zobowiązania i obciążenia, mogące pomniejszać kwotę wypłaty. Zanim złożysz u pracodawcy taki dokument do wypełnienia, upewnij się że ze strony internetowej banku pobrałeś jego aktualny wzór. Obecnie prawie każdy bank posiada własne formularze zaświadczeń o zarobkach i zatrudnieniu, które są przez niego uznawane. Przedłożenie takiego dokumentu na innym formularzu, może nie zostać uznane.
  • Wyciąg z konta bankowego – kolejnym potwierdzeniem otrzymywania wynagrodzenia, a tym samym potwierdzenia zdolności kredytowej, jest wyciąg z konta bankowego. Banki mogą poprosić o taką historię nawet do 12 miesięcy wstecz. Powinna to być kompletna historia konta, obejmująca uznania i obciążenia.

 

Dodatkowe zabezpieczenia kredytu

Dla banku ważna jest zdolność kredytowa klienta. Jest ona wyliczana na podstawie różnego rodzaju algorytmów i ocenie ryzyka finansowego. Nie tylko wysokość zarobków jest istotna, ale również forma zatrudnienia, staż pracy, rodzaj zakładu pracy, wykonywany zawód, stan cywilny, liczba dzieci, a w końcu miesięczne wydatki. W pewnych przypadkach bank może warunkować udzielenie kredytu gotówkowego skorzystaniem z oferty ubezpieczenia na życie lub ochrony ubezpieczeniowej na wypadek utraty pracy lub niezdolności do jej wykonywania z powodu choroby. Wykupienie takiego ubezpieczenia może być jednym z warunków otrzymania kredytu z korzystnym oprocentowaniem. Ubezpieczenie to chroni interes banku i zapewnia mu częściową lub całościową spłatę zadłużenia jeśli kredytobiorca się rozchoruje, straci pracę lub umrze. Czy taka ochrona ubezpieczeniowa jest korzystna dla samego klienta? Niewątpliwie skorzystanie z niej podwyższa koszty kredytu, ale jednocześnie stanowi zabezpieczenie dla niego i jego rodziny. Zawsze warto rozważyć wszelkie korzyści wynikające z posiadania takiej ochrony.

 

Oferty cross-sell

Banki stosują wiele mechanizmów pozwalających obniżyć koszty kredytów gotówkowych. Mogą na przykład kusić klientów niższym oprocentowaniem kredytu, jeśli zdecydują się założyć konto bankowe, wystąpią o kartę kredytową lub skorzystają z ubezpieczenia nieruchomości lub samochodu. Perspektywa niższego oprocentowana kredytu gotówkowego wydaje się oczywiście kusząca, ale zawsze warto z bliska przyjrzeć się takim ofertom. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

  • Jakie są koszty prowadzenia konta lub karty – czy należy wykonać określoną liczbę transakcji w miesiącu, aby konto lub karta kredytowa pozostała bezpłatna?
  • Ile wynosi składka na ubezpieczenie i jaki jest jego zakres – może się okazać że oferta ubezpieczenia nie będzie tak korzystna jak ubezpieczenie, które posiadasz obecnie i bardziej opłaca się skorzystanie z kredytu na standardowych warunkach.

 

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej

Udzielenie decyzji kredytowej zawsze jest poprzedzone indywidualną analizą ryzyka finansowego. Może ona być przeprowadzona przez pracownika banku lub odbywa się w sposób automatyczny, przy użyciu specjalistycznych system pozwalających na oszacowanie naszej zdolności kredytowej. Źródłem wiarygodnych danych, na których opiera się analiza jest historia kredytowa zapisana w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Jest to instytucja do której wszystkie banki i firmy pożyczkowe przekazują dane swoich klientów, którym pożyczyły pieniądze. Odnotowane są tam najważniejsze fakty o kredytach, kartach kredytowych i pożyczkach. Data powstania zobowiązania, jego wysokość, ilość rat, wartość spłaconego kapitału, zaległości, opóźnienia, a także długi przeterminowane. Na podstawie tych danych tworzony jest profil finansowy klienta. Wskazuje on na stopień ryzyka przy udzielaniu mu kredytu. Przykładowo osoba, która w przeszłości posiadała kilka kredytów spłaconych w terminie, ma większe szanse otrzymać kolejny kredyt niż ktoś, kto ma jeden kredyt lub kilka niespłaconych, z zaległościami lub w których raty zawsze płaci z opóźnieniem. Między innymi z tego powodu warto jak najwcześniej w swoim życiu zacząć budować pozytywną historię kredytową w BIK. W przyszłości pozwoli to łatwiej otrzymać kredyt bankowy, a pożyczka bez BIK nie będzie jedyną dostępną dla nas na rynku alternatywą.

 

Jak budować historię kredytową w BIK?

Wbrew pozorom nie jest to trudne. Im szybciej zaczniesz to robić, tym lepszym wynikiem będziesz mógł się pochwalić za kilka lat. Przykładowo, planujesz kupić sobie nowy telewizor. Chcesz to zrobić za gotówkę. W ten sposób jednak nie zostaniesz odnotowany w BIK. Skorzystaj zatem z oferty rat 0%, które oferuje dziś niemal każdy sklep. Zapłacisz dokładnie tyle samo, ile płacąc gotówką za całość. Jednocześnie zostaniesz klientem banku, kredytobiorcą. Informacja o tym zostanie umieszczona w BIK. Twoim zadaniem będzie jedynie terminowa spłata rat. Możesz sobie to ułatwić, ustawiając w swoim banku stałe zlecenie spłaty rat kredytu. Nie będziesz musiał ręcznie wykonywać tych płatności, zostaną one zrealizowane automatycznie, pobierając pieniądze z Twojego konta i przekazując na rachunek kredytodawcy. Jeśli nie interesuje Cię kredyt gotówkowy na zakup RTV lub AGD, możesz pomyśleć o karcie kredytowej, którą będziesz płacić za codzienne zakupy. Jej posiadanie, korzystanie i spłata wyciągów także pozwala budować historię kredytową.

 

O czym warto pamiętać korzystając z kredytu?

Przede wszystkim zawsze warto określić, ile dokładnie potrzebujemy w danym momencie pieniędzy. Konieczne jest zrobienie analizy finansowej domowego budżetu, aby potwierdzić, że kwota kredytu pomoże nam w realizacji planów, ale jednocześnie kwota rat nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Jeżeli zobowiązanie okaże się zbyt duże, rata będzie stanowić za duże wyzwanie, to w będziemy musieli dokonać jego konsolidacji, a w najgorszym scenariuszu mogą czekać nas nieprzyjemności z tytułu skierowania sprawy do sądu.

Czytaj dalej

Zobacz artykuły kategorii "Kredyt gotówkowy"

Lokówko suszarka – jaki model jest najlepszy?

Dodano: 14.01.2022

Każda kobieta pragnie wyglądać pięknie, podobać się sobie i swoim bliskim. Jeśli jest osobą pracującą i mającą sporo obowiązków na głowie, bardzo często zapomina o swoich potrzebach. Nie da się ukryć, że dobrze wystylizowane włosy są wizytówką kobiety. Na szczęście producenci urządzeń doskonale zdają sobie z tego sprawę i na rynku ciągle pojawiają się nowości […]

więcej 

Jaki jest najlepszy telewizor dla gracza?

Dodano: 13.01.2022

Gry telewizyjne powoli wypierają gry na komputer. Dlaczego? Ponieważ dają więcej możliwości na rozrywkę, a ponadto są tańsze w użytku. Gry na konsole telewizyjne produkowane są z zachowaniem parametrów sprzętów, które są na rynku. W przypadku gier komputerowych może się okazać, że twój laptop lub komputer stacjonarny będzie zbyt słaby, aby zapewnić ci płynną rozrywkę […]

więcej 

Brama garażowa – czym kierować się przy wyborze?

Dodano: 10.01.2022

Garaż w bryle domu lub garaż wolnostojący to niesamowity komfort dla właścicieli samochodów. Przekonują się o tym zazwyczaj zimą, kiedy dzięki garażowi nie muszą odśnieżać samochodu i nadaje się on do jazdy zaraz po uruchomieniu silnika. Jeżeli i ty przymierzasz się do budowy domu z garażem lub samego garażu, na pewno zastanawiasz się, jaka brama […]

więcej 

Stawianie baniek – po co i dla kogo?

Dodano: 20.12.2021

Stawianie baniek to jedna z najstarszych i dziś już coraz rzadziej praktykowanych metod leczenia różnego rodzaju chorób. Bańki swoje korzenie mają w medycynie wschodu, która zalicza się do jednych z najbardziej naturalnych i przyjaznych człowiekowi. Jeśli pamiętasz czasy swojego dzieciństwa, być może pamiętasz również, jak twoja babcia miała szklane bańki, które być może stawiała ci […]

więcej 

Mata do akupresury hit czy mit?

Dodano: 07.12.2021

Mata do akupresury od kilku lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Coraz więcej Polaków zachwyca się jej prozdrowotnymi właściwościami. Na jakiej zasadzie działa i czy faktycznie wywiera zbawienny wpływ na dobrostan użytkowników? Czym jest akupresura? Akupresura to jedna z metod leczniczych stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej będą starożytną formą masażu. Celem akupresury jest pobudzenie energii życiowej […]

więcej 

Jakie studia wybrać i czym się kierować przy wyborze?

Dodano: 24.11.2021

Chcesz iść na studia, ale nie wiesz, jaki wybrać kierunek? Od najmłodszych lat słyszysz, że musisz się uczyć. Rodzice ciągle powtarzają, że nauka to klucz do Twojej przyszłości i spokojnego życia. Część osób od dziecka dokładnie wie, czym chce się zajmować w przyszłości. Niestety, nie wszyscy mają takie szczęście i stojąc u progu dorosłości nadal, […]

więcej 

{{ article.post_title }}

Dodano: {{ article.post_date }}

{{ article.post_content.replace(/(<([^>]+)>)/ig, "") }}

więcej