Czym pożyczki pozabankowe różnią się od bankowych?

 

W wielu życiowych sytuacjach spotykamy się z koniecznością skorzystania z dodatkowego wsparcia finansowego. Na rynku usług finansowych mamy do wyboru wiele produktów, oferowanych zarówno przez banki jak i instytucje pozabankowe. Aby wybrać ten, który dobrze spełni nasze oczekiwania, musimy wiedzieć czym one się różnią.

 

Dostępność

Dostępność pożyczek oraz kredytów bankowych może być ograniczona – osoby o obniżonej zdolności kredytowej mogą spotkać się z brakiem akceptacji wniosku przez bank. Na obniżenie zdolności kredytowej może wpływać wiele, potencjalnie mało znaczących kwestii – negatywna historia w bazie Biura Informacji Kredytowej może wyniknąć chociażby z nieopłaconego mandatu czy zaległego rachunku za usługi telekomunikacyjne. Weryfikacja klienta przez bank może wymagać dostarczenia wielu dokumentów i dopełnienia skomplikowanych formalności, co może się przełożyć na wydłużenie czasu potrzebnego na pozyskanie środków finansowych.

Pożyczki pozabankowe odróżniają się od tych oferowanych przez banki z reguły bardziej liberalnymi zasadami dotyczącymi analizy zdolności kredytowej oraz ograniczonymi do minimum formalnościami. Zatem istnieje prawdopodobieństwo, że osoby posiadające skazy na swojej historii kredytowej oraz takie, których dochody nie są wystarczające, aby otrzymać kredyt, będą mogły skorzystać z pożyczki pozabankowej. Dodatkowo, dzięki mniej rozbudowanym procesom weryfikacji, pożyczka może znaleźć się na koncie szybciej niż byłoby to w przypadku produktu bankowego.

 

Obsługa klienta

Firmy pożyczkowe dokładają wszelkich starań, aby oferowany przez nie standard obsługi klienta nie odbiegał od usług bankowych. Istnieją firmy pozabankowe, które posiadają biura stacjonarne zlokalizowane na terenie całego kraju. Ponadto instytucje pozabankowe często stosują obsługę klienta za pośrednictwem mobilnych doradców finansowych. Zwykle znacznie usprawnia to proces wnioskowania i sprawia, że pożyczka jest łatwiej dostępna dla osób, dla których korzystanie ze stacjonarnych oddziałów instytucji finansowych jest problematyczne.

 

Koszt zobowiązania

Na całkowity koszt zobowiązania, zarówno tego zaciąganego w banku, jak i w instytucji pozabankowej, składają się najczęściej odsetki, dodatkowe opłaty i prowizje oraz ubezpieczenie. Maksymalną wysokość odsetek oraz kosztów pozaodsetkowych reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim. Zapisy ustawy dotyczą zarówno kosztów kredytów bankowych, jak i pożyczek pozabankowych. Ze względu na większą dostępność i ograniczony proces weryfikacji klientów, pożyczki pozabankowe charakteryzują się najczęściej wyższymi kosztami niż produkty bankowe. Nie przekraczają one jednak limitów kosztów określonych w ustawie. Często firmy pozabankowe doceniają klientów, którzy wykazują rzetelność w spłacie zobowiązania, oferując im kolejne pożyczki z niższymi kosztami.

Decydując się na zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania należy pamiętać przede wszystkim o tym, że będzie trzeba je spłacić. Przed udaniem się do banku lub instytucji pozabankowej warto samodzielnie przeanalizować swój domowy budżet i możliwości płatnicze.