Czy szybka pożyczka to jedyny sposób na pozabudżetowe wydatki?

Możliwość wyjazdu na wymarzone wakacje, remont mieszkania czy naprawa zepsutego samochodu mogą nas zaskoczyć w momencie, gdy nie będziemy przygotowani finansowo na takie wydatki. Jednym z rozwiązań jest szybka pożyczka, którą można zaciągnąć w banku lub instytucji pozabankowej. Jednak czy to jedyny sposób na dodatkowe środki finansowe? Przedstawiamy kilka alternatyw.

 

Oszczędności

Najlepszą metodą na wydatki, których nie mogliśmy przewidzieć planując nasz budżet z wyprzedzeniem, są oszczędności. Nawet niewielkie kwoty, jednak odkładane regularnie, z biegiem czasu mogą nam dać spory zasób dodatkowej gotówki. Dlatego warto zaplanować sobie minimalną kwotę, którą co miesiąc będziemy przeznaczać na oszczędności, nawet jeżeli kwota ta miałaby sięgać kilkunastu złotych. Warto wyrobić w sobie nawyk oszczędzania, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

 

Sprzedaż niepotrzebnych rzeczy

Jeżeli nie mamy oszczędności, warto zastanowić się, czy nie posiadamy przedmiotów, z których już nie korzystamy. Często w naszych szafach lub strychach zalegają rzeczy, których dawno już nie używamy, a które mogą się komuś przydać. Przy okazji ich sprzedaż będzie dla nas źródłem dochodu. Warto skorzystać z serwisów aukcyjnych, portali ogłoszeniowych lub lokalnych wyprzedaży. Zwróć uwagę na stare meble. Cześć z nich – szczególnie wykonane z naturalnych surowców i posiadające ciekawy design – mogą często przedstawiać sporą wartość. Inne przedmioty, które mogą być wartościowe na rynku wtórnym to różnego rodzaju artykuły kolekcjonerskie, takie jak płyty winylowe czy monety.

 

Zakupy na raty

Jeżeli dodatkowa gotówka potrzebna jest nam na zakup nowych artykułów, warto zorientować się czy sklep, w którym mamy zamiar dokonać transakcji, udostępnia możliwość zakupu ratalnego. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku poza sfinansowaniem zakupu danego sprzętu nie dostaniemy żadnej gotówki, która będziemy mogli przeznaczyć na inne potrzeby. Niewątpliwą zaletą jest to, że dzięki płatności w ratach, zakup nie będzie dla nas dużym, jednorazowym obciążeniem. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty i usługi, które mogą zwiększyć całkowity koszt zakupu rozkładanego na raty.

 

Dodatkowa praca

Jeżeli mamy trochę wolnego czasu możemy pomyśleć o jednorazowym zleceniu, aby zarobić dodatkowe pieniądze. Warto rozejrzeć się po lokalnych portalach z ofertami pracy – mogą się pojawić ogłoszenia firm rekrutujących np. hostessy na jednorazowe akcje promocyjne, tajemniczych klientów czy osoby, które pomogą przy przeprowadzce lub inwentaryzacji sklepu.

Rozbudowana oferta instytucji finansowych oraz stosunkowo łatwa dostępność tego typu finansowania sprawia, że warto wziąć je pod uwagę. Dla wielu osób szybka pożyczka będzie dobrym i wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym szybko pozyskać potrzebne środki.  Jednak należy pożyczać świadomie – szybka pożyczka to zobowiązanie więc jeżeli nie jesteśmy pewni, że będziemy w stanie je spłacić, warto poszukać alternatywnych możliwości pozyskania gotówki.