Pożyczka gotówkowa

Sprawdź naszą listę 10 często popełnianych błędów przy zaciąganiu pożyczki gotówkowej

Z pojęciem pożyczka gotówkowa spotkał się zapewne każdy. Korzystamy z niej w sytuacjach, w których niezbędne jest podreperowanie domowego budżetu lub mamy do pokrycia wydatki, jakich wcześniej nie zaplanowaliśmy. W chwilach, gdy pieniądze potrzebne są na prawdę szybko, łatwo o popełnienie błędu, którego skutki mogą być odczuwalne dla domowego budżetu przez długi okres czasu.

Nie musisz być ekspertem z zakresu produktów kredytowych i znać wszystkie niuanse rynku finansowego – skorzystaj z przygotowanej przez nas listy 10 często popełnianych błędów przy pożyczaniu pieniędzy. Dowiesz się, czego unikać i jak postępować rozsądnie w sytuacjach, które często spotykają pożyczkobiorców, również tych którzy korzystają z pożyczek online.

1. Pożyczanie bez konkretnej potrzeby

Jest to jeden z najbardziej oczywistych, ale też najczęściej popełnianych błędów. Często dochodzi bowiem do sytuacji, w której korzystamy ze swojej zdolności kredytowej bez uzasadnionej potrzeby i pożyczamy pieniądze nie wiedząc tak naprawdę, na co je wydamy. Warto pamiętać, że produkt finansowy, z którego skorzystasz w banku lub instytucji pozabankowej nie będzie darmowy. Poza samym pożyczonym kapitałem, będziesz musiał oddać również odsetki i koszty pozaodsetkowe. Nie warto obciążać się tymi kosztami, jeżeli nie jest to konieczne.

Pożyczanie pieniędzy nie jest niczym złym, natomiast powinieneś to robić tylko jeżeli dokładnie wiesz, na co wydasz pozyskane środki. Przed zaciągnięciem kredytu warto zastanowić się też, czy produkt który chcesz nim sfinansować jest Ci rzeczywiście potrzebny. Często zaoszczędzisz trochę pieniędzy jeżeli decyzję o zakupie takiego produktu przesuniesz w czasie, a środki na jego sfinansowanie uzbierasz sam.

2. Nieznajomość kosztów pożyczyki gotówkowej

Czy wyobrażasz sobie nabycie produktu lub skorzystanie z usługi, jeżeli nie wiedziałbyś, ile ona właściwie kosztuje? Pewnie nie i… tą zasadę powinieneś stosować również (a może przede wszystkim) w przypadku produktów finansowych. Znaczna część kredytów gotówkowych, tych oferowanych przez banki będzie np. tańsza od produktów oferowanych przez instytucje z sektora pozabankowego. Oczywistym minusem oferty bankowej jest to, że aby z niej skorzystać, będziesz musiał mieć dość dobrą zdolność kredytową.

Koszty kredytu i pożyczki można podzielić na:

  • koszty odsetkowe – jest to kwota określona, jako pewien procent (często określany, jako Roczna Stopa Oprocentowania) od pożyczonego przez Ciebie kapitału,
  • koszty pozaodsetkowe – składają się na nie różnego rodzaju opłaty, marże lub prowizje. Trzeba pamiętać, że część z nich może być kredytowana, tj. będzie stanowić część kwoty, od której pożyczkodawca naliczy odsetki.

3. Brak weryfikacji pożyczkodawcy

Ilość ofert pożyczkowych na rynku finansowym jest ogromna. W Internecie często można znaleźć zestawienia nawet kilkudziesięciu firm, udzielających tego rodzaju finansowania. Pożyczając pieniądze koniecznie sprawdź, czy pożyczkodawca widnieje w Rejestrze Pośredników Kredytowych i Instytucji Pożyczkowych, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Będzie to dowód na to, że firma działa na polskim rynku legalnie i spełnia podstawowe kryteria prowadzenia tego rodzaju działalności zapisane w ustawie.

Unikaj pożyczania pieniędzy w firmach, które nie znajdują się w rejestrze i które działają na rynku od niedawna. Staraj się zweryfikować, czy firma, którą znalazłeś działa od dłuższego czasu i czy ma pozytywne opinie klientów, którzy z niej skorzystali. Przy wyborze banku lub firmy pożyczkowej warto kierować się rekomendacjami rodziny lub znajomych. Pozwoli to oszczędzić rozczarowań związanych np. ze słabą jakością obsługi klienta lub czasochłonnym procesem badania zdolności kredytowej.

pożyczka gotówkowa

4. Pożyczanie w lombardach

Nawet jeżeli Twoja zdolność kredytowa nie jest idealna i trudno uzyskać Ci pozytywną decyzję kredytową w banku, skorzystanie z oferty lombardu nie powinno stanowić dla Ciebie oczywistej alternatywy. Koszt pożyczenia pieniędzy będzie spory, a jeżeli nie wywiążesz się w terminie ze spłaty, bezpowrotnie stracisz cenny przedmiot, który stanowił zabezpieczenie. Nawet jeżeli pieniądze potrzebne są „na już” powinieneś sprawdzić wszystkie dostępne alternatywy – np. ofertę firm pozabankowych, których produkty są zwykle droższe niż te, oferowane przez banki, ale zarazem bardziej dostępne dla osób o gorszej zdolności kredytowej. Jednocześnie często standardy obsługi oferowane przez firmy pozabankowe nie odstępują tym, przyjętym w bankach.

5. Niedopasowanie wysokości raty do możliwości płatniczych

Jeżeli pożyczasz pieniądze, to zawsze będziesz musiał je oddać. Będzie wygodnie, jeżeli zobowiązanie będziesz mógł spłacać w ratach. Zwróć uwagę, czy oferta banku lub firmy pożyczkowej, z której zamierzasz skorzystać przewiduje taką możliwość. Na szczęście raty miesięczne to w Polsce rynkowy standard – warto natomiast sprawdzić, czy pożyczkodawca nie będzie wymagał od nas spłaty zobowiązania w formie jednorazowej w wyznaczonym przez niego terminie. Jeżeli nie masz pewności, że uzbierasz w tym czasie wymaganą kwotę, lepszym rozwiązaniem będą dla Ciebie raty. Wybierając produkt ratalny, sprawdź czy kwoty rat są równe i nie rosną z biegiem czasu.

Korzystając z oferty pożyczki ratalnej, powinieneś koniecznie obliczyć, jaka jest Twoja miesięczna zdolność płatnicza. Zrobisz to łatwo poprzez odjęcie od kwoty regularnych miesięcznych dochodów sumy wszystkich regularnych wydatków związanych np. z czynszem, opłatami za media oraz uśrednionych kosztów związanych z bieżącą konsumpcją. Do kalkulacji warto się przyłożyć – ewentualna pomyłka może skutkować nadmiernym obciążeniem Twojego domowego budżetu i sporą frustrację wynikającą z bycia „na minusie”.

6. Złe dopasowanie daty płatności raty

Korzystając z rozwiązania, jakim jest pożyczka pozabankowa zwróć uwagę, aby termin płatności zobowiązania przypadał bezpośrednio po dniu, w którym otrzymujesz pensję lub emeryturę. Jeżeli dzień Twojej wypłaty to 10 dzień miesiąca, będzie rozsądnie jeżeli za datę płatności raty wybierzesz odpowiednio 11 lub 12 dzień miesiąca. Układając harmonogram płatności w taki sposób, unikniesz problemu, w którym wydałeś wszystkie pieniądze, którymi dysponujesz w trakcie miesiąca na coś innego niż opłacenie rat kredytu lub pożyczki.

7. Niekorzystanie z dostępnych promocji

Podobnie, jak większość firm na rynku, promocje organizują również banki i firmy pożyczkowe. Często zaciągając kredyt lub pożyczkę w okresie promocji, będziesz mógł skorzystać np. z:

  • wakacji kredytowych, czyli darmowego odroczenia rat w przypadku przejściowych problemów ze spłatą,
  • możliwości spłaty niektórych rat przez samego pożyczkodawcę w zamian za terminowe spłacanie zobowiązania,
  • rabatów i upustów na inne produkty finansowe oferowane przez daną instytucję lub tańszą kolejną pożyczkę.

8. Unikanie kontaktu w przypadku problemów ze spłatą

Na tym, abyś spłacił swoje zobowiązanie finansowe, zależy pożyczkodawcy co najmniej tak samo bardzo, jak i Tobie. W przypadku problemów ze spłatą, najgorszym co możesz zrobić to unikanie kontaktu, np. nieodbieranie telefonów od przedstawiciela banku lub firmy pożyczkowej, którego celem jest często modyfikacja harmonogramu spłat w taki sposób, abyś nadal miał szanse go realizować.

Ignorowanie kontaktu ze strony pożyczkodawcy może zakończyć się wypowiedzeniem przez niego umowy kredytu lub pożyczki, a najgorszym wypadku, rozpoczęcie procesu dochodzenia spłaty wierzytelności przed sądem. Dla wielu osób może się to wiązać z niepotrzebnym stresem i dodatkowymi kosztami, których można uniknąć podejmując współpracę i restrukturyzując zadłużenie.

9. Pożyczanie pieniędzy na spłatę innej pożyczki

Jeżeli jakaś sytuacja losowa sprawi, że będziesz miał przejściowe problemy ze spłatą, to najgorszym możliwym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie innego zobowiązania i użycie tych środków dla zaspokojenia kilku rat pierwotnej pożyczki. Wynikiem takiej decyzji będzie zwielokrotnienie kosztów spłaty pierwotnego zobowiązania i dodatkowe obciążenie Twojego domowego budżetu, z którym jeszcze trudniej będzie sobie poradzić w przypadku gdy Twoje problemy finansowe będą się przedłużać. Często tego rodzaju decyzje kończą się popadnięciem w tzw. spiralę kredytową, z której wychodzenie może trwać miesiącami, a nawet latami.

Jeżeli Twój sytuacja finansowa się pogarsza, spróbuj dogadać się z bankiem lub firmą pożyczkową. Być może restrukturyzacja zobowiązania będzie możliwa nawet bez jakichkolwiek formalności, na podstawie informacji telefonicznej lub uproszczonego wniosku złożonego w oddziale firmy.

10. Uprzedzenia wobec firm pożyczkowych

Część osób uważa, że firm pożyczkowych należy uniknąć, a pożyczanie pieniędzy w banku to jedyne słuszne rozwiązanie. Trzeba natomiast zwrócić uwagę, że ilość firm pożyczkowych na polskim rynku jest ogromna, a konkurując ze sobą, poszczególne instytucje wręcz prześcigają się różnego rodzaju promocjami, których na próżno szukać w typowych bankach.

Jeżeli chcesz pożyczyć pieniądze, masz bardzo dobrą zdolność kredytową i nie zależy Ci zbytnio na bardzie szybkim pozyskaniu środków, oferta banku będzie odpowiedniejsza niż oferta firmy pozabankowej. Jeżeli Twoja zdolność kredytowa nie pozwala skorzystać Ci z usług banku lub nie masz czasu na potwierdzanie zdolności kredytowej za pomocą wyciągów z rachunków bankowych lub zaświadczeń od pracodawców, bardziej optymalna może się okazać oferta sektora pozabankowego, którego produkty są określane przez część osób, jako pożyczka bez bik. Należy pamiętać, że wbrew pozorom w większości przypadków takich firm nie będzie to oznaczać, że wobec wnioskodawcy nie są pobierane żadne raporty z baz informacji gospodarczej. Takie instytucje to firmy działające całkowicie legalnie, a limit maksymalnych kosztów odsetkowych i pozaodsetkowych jest w ich przypadku analogiczny, jak dla banków.

Czytaj dalej

Zobacz artykuły kategorii "Pożyczka gotówkowa"

Porady prawne przez Internet – czy warto?

Dodano: 01.10.2021

            W naszym życiu często dzieją się rzeczy, które sprawiają, że potrzebujemy porady prawnej. Niezależnie od tego, czy jest to sprawa majątkowa, rozwodowa, czy informacja dotycząca rozwiązania umowy, potrzebujesz fachowego doradztwa. Sprawdziliśmy, czy warto skorzystać z usług prawnych oferowanych przez internet. Porady prawne online – czy warto skorzystać? Mówiąc o poradach przez Internet należy najpierw […]

więcej 

Jak dobrać garderobę do sylwetki

Dodano: 01.10.2021

Jak i w co się ubierać, aby wyglądać atrakcyjnie i czuć się dobrze, nawet mimo pewnych rzeczy, które nam się nie podobają w swojej sylwetce? Okazuje się że jest wiele prostych sposobów na to, aby umiejętnie dopasowanym ubiorem zatuszować nadmiarowe kilogramy w różnych częściach swojego ciała. Tym co pomoże nam w wyborze odpowiednich ubrań, jest […]

więcej 

Czy warto naprawiać stare auto?

Dodano: 01.10.2021

Znawcy motoryzacji doskonale potrafią określić moment, w którym naprawa starego, zdezelowanego samochodu jest nieopłacalna. Nie zawsze jednak mamy te umiejętności i próbujemy reanimować auto, ponosząc horrendalne koszty, które często przewyższają wartość pojazdu. Jak zatem stwierdzić, czy warto naprawiać samochód, czy też jest to najwyższy czas na jego zmianę? Jeśli i wy borykacie się z tym […]

więcej 

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Dodano: 01.10.2021

Zbyt wysokie koszty ogrzewania? Chłód w pomieszczeniach, mimo pieca pracującego pełną parą? To najczęstsze objawy złego ocieplenia domu lub jego braku. Do niedawna termoizolacja była wykonywana jedynie w budynkach dopiero powstających, ale dziś można ją zrobić także w domach starych. Czy warto? Zdecydowanie tak! Ocieplenie skutecznie zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości, poprawia komfort termiczny w pomieszczeniach, […]

więcej 

Czy warto zająć się usługą tworzenia stron

Dodano: 20.09.2021

Internet na stałe wpisał się w nasze życie. Ułatwia nam pracę, naukę i dostarcza rozrywki. Trudno dziś sobie wyobrazić świat bez internetu. Wystarczy jednak przypomnieć sobie, że jeszcze 20 lat temu dostęp do sieci nie był tak powszechny jak dziś. Również wtedy internet wyglądał zupełnie odmiennie od tego, z czego dziś możemy korzystać. Nie było […]

więcej 

Jak zrobić szybki remont kuchni?

Dodano: 10.09.2021

Chcesz przeprowadzić szybką metamorfozę swojej kuchni, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Podpowiadamy, na które elementy wykończenia i wyposażenia zwrócić uwagę. Dowiedz się, jak zrobić szybki remont kuchni bez zbędnych kosztów. Plan, budżet i materiały Zastanów się najpierw, jak ma wyglądać Twoja wymarzona kuchnia. Przejrzyj katalogi ze sklepów wnętrzarskich oraz zainspiruj się zdjęciami […]

więcej 

{{ article.post_title }}

Dodano: {{ article.post_date }}

{{ article.post_content.replace(/(<([^>]+)>)/ig, "") }}

więcej