Mężczyźni zarabiają więcej, ale to kobiety częściej podejmują decyzje zakupowe

Raport IPSOS dot. zarobków

Warszawa, 12   maja 2015 – Najnowszy raport Profi Credit stworzony przy współpracy z ośrodkiem badawczym IPSOS pokazuje, iż w dwóch trzecich polskich gospodarstw mężczyźni mają wyższe dochody niż kobiety. Jednocześnie Polki zarabiają więcej niż Czeszki i Słowaczki. Czesi otrzymują wyższą pensje w 74% gospodarstw domowych, na Słowacji w 71%, a w Bułgarii w 66%. Mimo to, to kobiety podejmują ostateczne decyzje w trakcie zakupów.

W Polsce, znacznie częściej niż w innych krajach objętych badaniem, kobiety mają wyższe pensje – dzieje się tak w 1/4 gospodarstw, za to w Bułgarii zarobki są najczęściej na tym samym poziomie – w co siódmym gospodarstwie, obie osoby zarabiają tyle samo.

Podczas gdy mężczyźni zazwyczaj mają wyższe zarobki, to rzadko podejmują decyzje zakupowe bez konsultacji z żoną. To kobiety decydują o zakupie ubrań, produktów dziecięcych i jedzenia. Mężczyźni mają jednak więcej do powiedzenia w przypadku wydatków na dom czy hobby – komentuje Jarosław Czulak, Dyrektor Działu Marketingu, Profi Credit.

Odzież należy do kobiet, hobby do mężczyzn

Pomimo, że we wszystkich krajach pary zgodnie deklarowały, że o około połowie pieniędzy decydują wspólnie, badanie udowadnia, że mężczyźni mają znacznie mniej do powiedzenia przynajmniej w trzech kategoriach.

W Polsce i w Czechach, o wydatkach ponoszonych na ubrania decyduje jedynie co 20 mężczyzna, a w Bułgarii i na Słowacji jedynie co 13. W przypadku ponad połowy zakupów ubraniowych i obuwniczych kobiety podejmują decyzję niezależnie od mężczyzn. Podobnie wygląda sytuacja w takich kategoriach, jak artykuły dziecięce i jedzenie – tłumaczy Jarosław Czulak. Większość mężczyzn decyduje za to o wydatkach na dom i hobby.

W Polsce o wydatkach na produkty związane z hobby decyduje niezależnie aż 1/3 mężczyzn.

Kobiety częściej podejmują decyzje na temat wydatków, ale to mężczyźni dokonują zakupu

Płatności są często tak samo podzielone w gospodarstwach domowych, ale to mężczyźni pokrywają zazwyczaj większe wydatki. W Bułgarii, w Czechach i na Słowacji co trzeci mężczyzna odpowiada za wydatki na dom, wyposażenie gospodarstwa oraz wakacje.
W Polsce podział wydatków jest porównywalny w każdej kategorii.

Podobne aktualności

Zobacz co jeszcze mamy do powiedzenia w kwestii finansów!