Szybka gotówka – skąd pozyskać środki finansowe w nagłej sytuacji?

Każdemu z nas może przydarzyć się sytuacja, w której będziemy potrzebowali „na już” sporej sumy pieniędzy. Atrakcyjna oferta wymarzonych wakacji last minute, naprawa samochodu czy wymiana zepsutego sprzętu AGD wymagają sporych nakładów finansowych. Warto wiedzieć, w jaki sposób szybka gotówka może pomóc nam w sytuacji awaryjnej.

 

Oszczędności

Najlepszym rozwiązaniem na finansowanie niespodziewanych wydatków jest sięgnięcie do zgromadzonych w tym celu oszczędności. Warto zaplanować w domowym budżecie odłożenie danej kwoty, jako tzw. „poduszkę finansową”, która pozwoli zachować płynność finansową nawet w najbardziej nieprzewidywalnych sytuacjach. Powinniśmy odkładać regularnie, nawet gdy mamy niewielkie dochody i możemy przeznaczać na oszczędności jedynie po kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Pozwoli nam to wyrobić dobry nawyk, dzięki któremu mając w przyszłości wyższe dochody, będziemy w stanie odkładać większe kwoty.

 

Rodzina

Jeżeli nie możesz skorzystać z własnych oszczędności, warto rozpocząć poszukiwania dodatkowych środków od rodziny lub bliskich znajomych. Jest duża szansa, że otrzymasz od nich wsparcie finansowe, oszczędzając tym samym czas potrzebny na dopełnienie formalności związanych ze składaniem wniosku kredytowego lub pożyczkowego. Oszczędzisz także na kosztach – pożyczka od znajomego nie będzie bowiem najczęściej obciążona jakimikolwiek odsetkami. Pewnym dyskomfortem może być fakt konieczności samego poinformowania swoich bliskich o trapiących nas problemach finansowych.

 

Sprzedaż nieużywanych przedmiotów

Dobrym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków finansowych jest sprzedaż niepotrzebnych rzeczy. Zastanów się, czy posiadasz przedmioty, których od dawna nie używasz i nie stanowią dla Ciebie wartości więc warto byłoby je sprzedać komuś, komu bardziej się przydadzą. Pomocne mogą być lokalne serwisy ogłoszeniowe czy platformy aukcyjne. Weź pod uwagę meble – w ostatnim czasie sporo osób chętnie wykorzystuje antyki, szczególnie te z co najmniej kilkadziesiąt letnią historią, aby wyposażyć swoje mieszkania. Warto zrobić również przegląd szafy. Może znajdują się w niej ubrania, w których nie chodzisz a ich stan jest bardzo dobry i mógłbyś je sprzedać. Problemy finansowe to dobry moment, by pozbyć się niepotrzebne rzeczy i pozyskać dzięki temu szybką gotówkę, jednocześnie robiąc gruntowne porządki w swoim mieszkaniu.

 

Kredyt lub szybka gotówka

W nagłej sytuacji możemy również udać się do banku, gdzie zawnioskujemy o kredyt gotówkowy. Warto jednak pamiętać, że jego otrzymanie może wiązać się z koniecznością spełnienia wielu wymagań formalnych i kompletowaniem dokumentacji, co może zająć nawet kilka dni. Alternatywą dla kredytu bankowego może być szybka gotówka z instytucji pozabankowej. Firmy pożyczkowe mają często bardziej liberalne podejście do oceny zdolności kredytowej, co wiąże się z mniejszą ilością formalności i szybszym procesem weryfikacji. Wiele z nich oferuje pożyczki online, które zyskują na popularności dzięki swojej dostępności i szybkości wypłaty środków.

 

Mamy zatem przynajmniej kilka możliwości, by w nagłej sytuacji pozyskać dodatkowe środki finansowe. Jeżeli decydujemy się na pożyczenie pieniędzy, bez względu na to, czy będzie to szybka gotówka z instytucji finansowej czy pożyczka od bliskich, pamiętajmy, że będziemy musieli je oddać. Warto zatem racjonalnie podjąć decyzję o zaciągnięciu zobowiązania finansowego, analizując plusy i minusy tego rozwiązania.