Pożyczki Online – jak bezpiecznie pożyczać przez Internet?

Pożyczki Online zyskują coraz większe grono zwolenników. Ich zalet można wymienić wiele, o czym możesz przeczytać w naszym artykule o pożyczkach przez Internet. Dla osób, które na co dzień używają Internetu w różnych celach, od zapłaty za rachunki po zrealizowanie zakupów spożywczych czy transakcje bankowe, możliwość pożyczenia pieniędzy online jest naturalna. Jak bezpiecznie pożyczać przez Internet?

 

Jak wygląda proces uzyskania pożyczki online?

Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku pożyczkowego. W wielu przypadkach, aby wypełnić formularz musimy mieć przy sobie jedynie dowód osobisty. Najczęściej nie musimy mieć przy sobie innych dokumentów i nie zachodzi konieczność pozyskania od pracodawcy zaświadczenia o dochodach.

Po wypełnieniu wniosku, na podstawie podanych przez Ciebie danych, zostanie ustalona propozycja pożyczki oraz otrzymasz do wglądu treść umowy.

Ostatnim krokiem będzie dokonanie przelewu weryfikacyjnego, który ma na celu potwierdzenie Twojej tożsamości.  Jeżeli cały proces przebiegnie prawidłowo, możesz otrzymać gotówkę na konto nawet w ciągu kilku minut.

 

Pożyczki online – na co zwrócić uwagę, by bezpiecznie pożyczać przez Internet?

Czytelna strona

Pierwszą kwestią, którą jesteśmy w stanie zweryfikować od razu po wejściu na stronę internetową potencjalnego pożyczkodawcy, jest jej wygląd i czytelność. Firmy pożyczkowe, podobnie jak banki, dbają o to, by ich strony internetowe miały wysoką wartość merytoryczną, były przyjazne użytkownikom i zawierały wszelkie ważne informacje na temat pożyczkodawcy i jego oferty. Strony internetowe, które odbiegają pod tymi względami od ogólnie przyjętych standardów, mogą należeć do niewiarygodnych pożyczkodawców, których powinniśmy unikać.

 

Dane firmy

Na stronie internetowej pożyczkodawcy powinniśmy znaleźć dane kontaktowe, takie jak adres siedziby czy numer infolinii, które umożliwią nam kontakt z firmą. Powinniśmy również bez problemu odnaleźć informację o numerach NIP czy REGON, dzięki którym będziemy w stanie zweryfikować firmę w rejestrach gospodarczych.

 

Przykład reprezentatywny

Firmy oferujące kredyty i pożyczki mają obowiązek publikowania na swojej stronie Internetowej tzw. przykładu reprezentatywnego. Jest to jedno z najlepszych źródeł informacji o ofercie danego pożyczkodawcy. W przykładzie reprezentatywnym znajdziemy m.in. informację o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), która jest jednym z najważniejszych parametrów zobowiązania. Ponadto znajdziemy tam również informację o tym, jakie składowe i w jakich proporcjach wpływają na koszt pożyczki. Dzięki informacjom zawartym w przykładzie reprezentatywnym jesteśmy w stanie obiektywnie porównać oferty wielu instytucji finansowych i wybrać najbardziej korzystną.

 

Opinie w Internecie

Jednymi ze źródeł informacji o potencjalnym pożyczkodawcy mogą być fora internetowe, porównywarki usług finansowym i rankingi publikowane przez wiarygodne portale finansowe. Możemy znaleźć tam wiele przydatnych informacji i doświadczeń innych klientów, które pomogą nam dokonać wyboru najlepszej oferty dla nas.

 

Analiza możliwości płatniczych

Jeżeli już zapoznaliśmy się z informacjami o firmie pożyczkowej i mamy pewność, że jest ona wiarygodna, ostatnim krokiem, aby bezpiecznie skorzystać z produktu jakim jest pożyczka przez internet, jest samodzielne przeanalizowanie swojej zdolności finansowej. Musimy pamiętać, że każde zobowiązanie będziemy musieli spłacić w przyszłości. Zatem zanim zdecydujemy się na pożyczkę oceńmy, czy dochody, które mamy, są ku temu wystarczające. Szczególnie powinniśmy być ostrożni decydując się na pożyczki typu chwilówki, które są zobowiązaniami krótkoterminowymi. Ich spłata odbywa się w ciągu kilkudziesięciu dni, zwykle w jednej lub dwóch ratach, które mogą być sporym obciążeniem dla domowego budżetu.