Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?

Wielu z nas znalazło się w  sytuacji, w której potrzebna była dodatkowa gotówka. Jeżeli nie posiadamy odpowiednich oszczędności, a nasze bieżące dochody nie pozwalają na nieplanowany wydatek, częstym rozwiązaniem jest szybka pożyczka w banku lub instytucji pozabankowej. W takiej sytuacji często pojawia się wątpliwość, czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?

 

Instytucje pozabankowe stosują podobne procedury przy przyznawaniu pożyczek do tych obowiązujących w bankach – w tym sprawdzanie baz informacji gospodarczej. Często natomiast wykazują one większą elastyczność, a sytuację finansową klienta traktują bardziej indywidualnie. Dzięki temu mogą być alternatywą dla kredytów bankowych, których otrzymanie może wiązać się z koniecznością spełnienia wygórowanych wymagań procedur bankowych. Elastyczność firm pożyczkowych sprawia, że pożyczki pozabankowe są dostępne zarówno w niskich jak i wysokich kwotach, sięgających nawet kilkunastu tysięcy złotych, a ich okres kredytowania może wynieść nawet kilka lat. Dzięki temu możemy dobrać odpowiednią kwotę oraz wysokość raty, tak by spłata nie była zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu.

 

Zatem pożyczki pozabankowe mają sporo zalet, jednak zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie.

Aby je sobie zapewnić zaciągając jakiekolwiek zobowiązanie należy:

  • Dokładnie sprawdzić firmę, w której chcemy pożyczyć pieniądze. Najlepszym źródłem informacji będzie dla nas Internet oraz opinie naszych bliskich lub znajomych. Warto sprawdzić od jak dawna firma jest na rynku, czy jest wiarygodna i bez problemu możemy znaleźć o niej informacje takie jak adres, telefon czy NIP. Wartościowym źródłem informacji są również fora internetowe i porównywarki pożyczkowe.

 

  • Uważnie przeczytać umowę kredytu lub pożyczki. W umowie powinny być zawarte wszystkie istotne informacje, dotyczące zobowiązania. Znajdziemy w niej zapisy o kosztach pożyczki lub kredytu, ilości rat do spłaty, dodatkowych opłatach oraz szczegółowy harmonogram płatności. W umowie znajdziemy również zapisy dotyczące warunków wcześniejszej spłaty lub rozwiązania umowy oraz informację o konsekwencjach wynikających z braku spłaty. Jeżeli treści umowy wydają nam się podejrzane lub niezrozumiałe, warto poprosić obsługującego nas doradcę o ich wyjaśnienie.

 

  • Mieć zapewnione stałe dochody. Każde zobowiązanie należy spłacić. Wiele problemów dotyczących spłacalności pożyczek lub kredytów wynika z braku regularnych wpłat lub z zupełnego zaprzestania spłaty. Zatem, aby zobowiązanie było dla nas bezpieczne przede wszystkim musimy podejść do niego odpowiedzialnie. Nie powinniśmy  decydować się na kredyt lub pożyczkę gdy wiemy, że mogą zaistnieć okoliczności, które sprawią, że nie będziemy mogli wywiązać się z naszych płatności.

 

Pożyczki pozabankowe mogą być dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Jednak musimy pamiętać by brać je odpowiedzialnie i dobrze zapoznać się zarówno z instytucją, która pożycza nam środki finansowe, jak i z zapisami umowy, którą podpisujemy.