Jak bezpiecznie płacić kartą w Internecie?

Każdego roku zwiększa się ilość transakcji dokonywanych przez Internet. Rozwój technologii sprawił, że online możemy kupić wszystko – odzież, obuwie, sprzęt elektroniczny, a nawet produkty spożywcze. Rynek e-commerce sukcesywnie się powiększa, a zyski płynące z handlu elektronicznego rosną.

 

Zakupy internetowe

Jeśli lubimy kupować online, pewnie niejednokrotnie dokonaliśmy płatności internetowej. Możemy płacić albo tradycyjnym przelewem bankowym albo za pośrednictwem serwisów płatności, takich jak PayU czy PayPal. Czasami możemy także zapłacić kartą płatniczą. To rozwiązanie często stosowane jest w przypadku kupna biletów lotniczych czy opłacenia abonamentu usług internetowej.  Jak bezpiecznie płacić kartą w Internecie? Na co zwrócić uwagę?

 

Budowa karty płatniczej

Każda karta płatnicza, niezależnie do tego, jaki bank ją wystawił, powinna posiadać identyczny format i zawierać określone elementy. Na awersie, czyli przodzie karty, muszą znaleźć się:

  • Numer karty (to ciąg 16 cyfr zapisanych w 4 blokach po 4 cyfry. W numerze zakodowane są m.in. informacje o rachunku właściciela karty czy o banku, który wydał daną kartę płatniczą),
  • Nazwa banku – logo banku zazwyczaj umieszczane jest centralnie lub w lewym górnym rogu karty,
  • Logotyp organizacji płatniczej i hologram – zazwyczaj logo organizacji (np. VISA, MasterCard) znajduje się w prawym dolnym rogu, natomiast hologram albo obok logotypu, albo na odwrocie karty,
  • CHIP – w kształcie kwadratu lub prostokąta, zazwyczaj umieszczony po lewej stronie karty płatniczej,
  • Data ważności karty – jedynym obowiązującym zapisem jest MM/RR, czasami data może być poprzedzona słowami ,,valid thru’’. Nie każda karta wydawana jest na taki sam okres czasu – termin ważności ustalany jest indywidualnie przez bank, chociaż najczęściej jej ważność trwa 3-5 lat.
  • Dane właściciela karty.

Jeśli nasza karta płatnicza umożliwia płatności zbliżeniowe, dodatkowo będzie znajdować się na niej symbol tego rodzaju transakcji.

 

Na rewersie, czyli odwrocie karty, obowiązkowo musi znaleźć się pasek magnetyczny, który zawiera zakodowany zbiór danych dotyczących właściciela karty i rachunku, do której karta jest przypisana. Na odwrocie znajdziemy także miejsce na podpis oraz kod CVC2/CVV2. To właśnie ten kod będzie nam potrzebny przy płatności kartą w Internecie. Jest zabezpieczeniem transakcji zdalnych. Podajemy go, gdy niemożliwe jest zastosowanie numeru PIN. Dlatego bardzo ważne jest, żeby nikomu nie udostępniać tego kodu.  Karta VISA posiada kod CVV2, a karty MasterCard – CVC2. Ostatnim obowiązkowym elementem na rewersie są dane banku, który wydał kartę. Powinien także znaleźć się numer telefonu, pod którym możemy zablokować lub zastrzec kartę. W przypadku zgubienia lub kradzieży, powinniśmy ten fakt zgłosić jak najszybciej do banku.

 

Rodzaje kart płatniczych

Aby bezpiecznie płacić kartą płatniczą, należy także wiedzieć, jaki rodzaj karty płatniczej posiadamy. Jakie są dostępne rodzaje kart? Najpopularniejsza jest debetowa i kredytowa. Kartą debetową możemy płacić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Dokonując płatności korzystamy ze środków, które mamy na swoim koncie. Wbrew pozorom kartą debetową nie zaciągniemy zadłużenia – gdy środki na koncie się skończą, płatność nie będzie zaakceptowana.

Inaczej jest w przypadku karty kredytowej. Płacimy środkami, które mamy przyznane przez bank w ramach limitu kredytowego. Oznacza to, że pożyczamy od banku pieniądze, które później musimy spłacić – najczęściej z odsetkami.

Karta obciążeniowa łączy w sobie debetową i kredytową. Płacimy zarówno środkami dostępnymi na koncie, ale w razie ich braku, możemy skorzystać z limitu kredytowego.

Możemy również wybrać kartę przedpłaconą, tzw. pre-paid. Taka karta nie jest w żaden sposób powiązana z naszym kontem bankowym. Doładowujemy ją konkretną kwotą i płacimy, aż środki finansowe się skończą.

 

Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?

Wiemy już, jak zbudowana jest karta płatnicza i jakie są jej rodzaje. Jak zatem bezpiecznie z niej korzystać? Musimy przede wszystkim zadbać o to, by nie zgubić karty, aby nie została ona wykorzystana przez niepożądane osoby. Jeśli płacimy online, powinniśmy także uważać, by nie korzystać z podejrzanych stron internetowych. Co robić, by zadbać o bezpieczeństwo transakcji?

  1. Korzystaj ze sprawdzonych serwisów internetowych, do których masz zaufanie.
  2. Upewnij się, że strona zabezpieczona jest protokołem SSL – dowodem na to jest rozpoczęcie adresu strony od ,,https’’.
  3. Sprawdź, czy obok adresu strony znajduje się kłódka – to dodatkowe potwierdzenie, że strona jest zabezpieczona protokołem SSL.
  4. Nigdy nie płać kartą z innego komputera niż prywatnego. Nie korzystaj też z sieci publicznej.
  5. Zadbaj o to, by na komputerze były zainstalowane oprogramowania antywirusowe i antywłamaniowe, które zabezpieczą Twoje dane przed kradzieżą.
  6. Nigdy nie podawaj nikomu danych ze swojej karty – dane właściciela, numer karty, data ważności i kod CVC2/CVV2 powinny zostać tajemnicą. Nie wysyłaj też nikomu zdjęcia czy skanu karty płatniczej.
  7. Przechowuj kartę w bezpiecznym miejscu – unikaj przezroczystych etui, z których ktoś może wyczytać dane.
  8. W przypadku zgubienia karty, niezwłocznie zgłoś ten fakt do banku.
  9. Ustaw limity kwotowe lub ilościowe – zanim zorientujesz się, że karta została zgubiona lub skradziona, z Twojego konta nie znikną duże kwoty. Limit maksymalnej wypłaty z bankomatu, dzienny limit czy limit na jedną transakcję – pozwoli to zabezpieczyć Twoje środki na koncie.

 

Płatność kartą a pożyczki online

Wygodna i komfort to podstawowe zalety tej formy płatności. Wystarczy podanie podstawowych danych, aby płatność została zweryfikowana. Samo księgowanie też jest szybsze niż w przypadku tradycyjnego przelewu. W sytuacji, w której brakuje nam środków finansowych, taką płatność można połączyć z ofertą pożyczki online – braki w budżecie zostaną uzupełnione w bardzo szybkim czasie, dzięki czemu płatność kartą będzie możliwa. Chcesz wiedzieć więcej o ofercie pożyczki online? Sprawdź, jak pożyczać bezpiecznie tutaj.