Zmiany w uldze mieszkaniowej – co trzeba wiedzieć?

Wielkimi krokami zbliża się okres rozliczeń podatkowych. Podatnicy mogą odliczyć od podatku różnego rodzaju ulgi, w tym ulgę mieszkaniową. Co trzeba o niej wiedzieć?

 

Czym jest ulga mieszkaniowa?

Podatek dochodowy od osób fizycznych to obowiązek. Polskie przepisy przewidują jednak różne sytuacje, w których podatnik jest zwolniony z opłacenia jakiegoś podatku. W tym celu powstały ulgi podatkowe. Jedną z takich ulg jest ulga mieszkaniowa. Na czym polega?

To zwolnienie z podatku, które przysługują osobom składającym deklarację PIT, o ile spełnią konkretne wymagania. Ten rodzaj ulgi dotyczy osób, które zakupiły lub odziedziczyły nieruchomość, a następnie postanowiły zbyć posiadaną nieruchomość w okresie maksymalnie 5 lat. Co jeszcze jest istotne?

Samo odsprzedanie nieruchomości nie wystarczy, aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Konieczne jest spożytkowanie zysku ze zbycia na własne cele mieszkaniowe – to takie wydatki, które zostały przeznaczone na kupno innego mieszkania, remont, przebudowę, zakup działki pod budowę domu czy spłatę kredytu mieszkalnego. Taka pożyczka na cele mieszkaniowe musi być jednak zaciągnięta przed sprzedażą pierwszego lokum.

Bardzo ważne jest, by środki zostały przeznaczone na wspomniane cele mieszkaniowe w ciągu 3 lat od zbycia nieruchomości.

 

Nieruchomości odziedziczone

Jeśli otrzymaliśmy mieszkanie w spadku, również możemy skorzystać z ulgi mieszkaniowej – mamy jednak ograniczony czas. Na sprzedaż lub zamianę odziedziczonej nieruchomości mamy 5 lat od chwili jego nabycia – po upływie tego okresu ulga nie będzie nam przysługiwać.

 

Rozliczenie podatkowe

Na rozliczenie podatku za 2018 rok mamy czas do 30 kwietnia. Podatnik wypełniając PIT-37 wykazuje, ile pieniędzy zarobił w poprzednim roku oraz wskazuje, jakie ulgi i odliczeniu mu przysługują. Zwrot podatku następuje do 3 miesięcy od dnia złożenia deklaracji.

Pracodawca natomiast ma obowiązek dostarczyć PIT-11 swoim pracownikom do 28 lutego.