Każdego roku niezliczona ilość osób celebruje Walentynki. Ten wyjątkowy dzień ma jednak swoich przeciwników, którzy uważają, że jest to synonim kiczu. Jakie korzenie ma to święto i kiedy przywędrowało do Polski? Czy walentynkowy zawrót głowy dopadł także Polaków? Czy szybka gotówka może pomóc w realizacji planów?
Rzymski symbol miłości
Wszechobecne serduszka, napisy wyrażające uczucia, kwiaty i czekoladki – to typowe walentynkowe symbole. Wbrew powszechnej opinii, Walentynki nie są jednak amerykańskim wymysłem. Korzeni tego święta należy szukać już w starożytnym Rzymie – 14 lutego był wtedy uważany za Dzień Płodności i Macierzyństwa. Właśnie w okolicach tego dnia odbywały się rzymskie Luperkalia, w trakcie których wszystkie niezamężne kobiety wrzucały do urny karteczkę ze swoim imieniem, która następnie była losowana przez kawalerów. Ten symboliczny obrządek był związany z poszukiwaniem wybranki serca.
Rzymskie korzenie potwierdza także największy symbol miłości – Kupidyn, inaczej zwany Amorem. Rzymski Bóg miłości często przedstawiany był pod postacią małego, pulchnego chłopca ze skrzydełkami, który dzierżył łuk i strzały. Do dziś Kupidyn jest symbolem miłości, a jego wizerunek znajdziemy na wielu walentynkowych kartkach.
Średniowieczny św. Walenty
Kolejny dowód na to, że Walentynki nie są amerykańskim świętem, co często zarzucane jest przez ich przeciwników. Jak głosi legenda, Walenty był chrześcijańskim męczennikiem. Ówczesny rzymski cesarz wprowadził zakazał zawierania związków małżeńskich przez legionistów, ponieważ był przekonany, że brak żon czyni ich lepszymi żołnierzami. Walenty jednak złamał ten zakaz i potajemnie udzielał sakramentu zakochanym, za co został wtrącony do więzienia. Tam poznał miłość swojego życia, niewidomą córkę strażnika, która pod wpływem ogromnej miłości Walentego, odzyskała wzrok. Historia nie ma jednak happy endu – Walenty został skazany na śmierć, a egzekucję wykonano 14 lutego. To niezbyt optymistyczne wydarzenie dało jednak początek kultu św. Walentego, a co roku do bazyliki jego imienia w Terni we Włoszech, udają się pielgrzymki zakochanych par, które proszą o błogosławieństwo ich wielkiej miłości.
Happy Valentine’s Day
Nie ma się jednak co oszukiwać – to Stany Zjednoczone wyniosły Walentynki do rangi święta międzynarodowego. Zgodnie z szacunkami, każdego roku Amerykanie wydają 18 miliardów dolarów celebrując Dzień Zakochanych, a przygotowania ruszają już z końcem grudnia. Prawdopodobnie dlatego funkcjonuje przekonanie, że Walentynki to amerykański wymysł, choć już wiemy, że jest zupełnie inaczej. Amerykanie celebrują ten Dzień Miłości huczniej niż inne kraje, jednak to nie im zawdzięczamy to święto.
Walentynki w Polsce
Słowiańskim odpowiednikiem Dnia Zakochanych jest Noc Kupały, która obchodzona jest nocą z 23 na 24 czerwca. I choć mamy swoje Święto Płodności i Dostatku, także daliśmy się wciągnąć w walentynkowe szaleństwo. Świętujemy ten dzień od początku lat 90 XX wieku. Część polskiego społeczeństwa krytykuje Walentynki jako święto komercyjne i nastawione na konsumpcjonizm, a dodatkowo niszczące polskie tradycje. Można usłyszeć także głosy mówiące o tym, że miłość powinno się wyznawać ukochanej osobie każdego dnia, a nie tylko raz w roku. Jest to oczywiście prawda, jednak pluszowe misie i czekoladki w kształcie serca na pewno nie zniszczą wyjątkowego uczucia, które łączy dwoje ludzi, a cała walentynkowa otoczka może być miłym sposobem na wspólne spędzenie czasu.
Zgodnie z raportem przygotowanym przez serwis Wyjątkowy Prezent, 70% badanych będzie dzisiaj świętowało ten dzień pełen miłości. I choć badanie pokazało, że marzymy o wyjątkowych Walentynkach, to w rzeczywistości celebrujemy też dzień tradycyjnymi sposobami – kwiaty, czekoladki to najczęstsze upominki, ale co ciekawe – najmniej pożądane.
Walentynkowe wyjazdy a szybka gotówka
Czego zatem pragniemy najbardziej? Wspólny wyjazd to idealny sposób na wyjątkowe Walentynki. Gdzie możemy wyjechać? Jeśli chcemy uciec przed tym całym miłosnym szaleństwem, warto wybrać mniej popularne lokalizacje. Paryż na pewno jest niezwykle romantyczny, jednak ta europejska stolica jest bardzo zatłoczona w normalne dni w roku. W okresie walentynkowym kolejna fala turystów zalewa to francuskie miasto. Dlatego warto wybrać się w mniej popularne destynacje. Dobrym pomysłem jest także SPA, które jest idealnym miejscem, w którym nie tylko będziemy mogli spędzić romantyczne chwile z ukochaną osobą, ale także możemy skorzystać z uroków relaksacyjnych masaży i zabiegów upiększających.
Chociaż wiemy, że od wielu lat Walentynki obchodzone są tego samego dnia lutego, to nie zawsze zdążymy się przygotować finansowo na taki wydatek. Jeśli chcemy wyjechać na romantyczny weekend, możemy odpowiednio wcześnie odłożyć potrzebne środki finansowe, jednak, jeśli spotka nas nieoczekiwany wydatek, szybka gotówka może pomóc w opłaceniu wyjazdu.
Istota Walentynek
Jeśli jesteśmy przeciwnikami tego konsumpcyjnego święta i uważamy, że to tylko kolejna okazja do wydawania pieniędzy pamiętajmy, że istotą Walentynek nie jest prezent, lecz czas spędzony z ukochaną osobą. Szybka gotówka czy oszczędzanie może pomóc w stworzeniu wyjątkowej otoczki, jednak najważniejsze jest to, by nasza druga połówka czuła, że jest dla nas ważna.