Pożyczki online – co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu ma większość z nas. Jak pokazują raporty, w styczniu 2019 roku liczba internautów w Polsce wyniosła 28,6 mln. Taka ilość użytkowników przekłada się na wzrost zysków płynących z sektora e-commerce. Coraz popularniejsze stają się także pożyczki online. Co warto o nich wiedzieć?

 

Pożyczki online – co to takiego?

Klient decydując się na zaciągnięcie pożyczki, może udać się do stacjonarnego oddziału banku lub instytucji pozabankowej, gdzie doradca finansowy przeprowadzi pożyczkobiorcę przez cały proces zaciągania pożyczki. W przypadku firm oferujących pożyczki pozabankowe, istnieje także możliwość spisania wniosku w trakcie rozmowy telefonicznej z konsultantem. Jest jednak trzecia opcja, jaką jest pożyczka online, czyli taka, w której cały proces odbywa się na stronie internetowej, bez udziału doradcy finansowego.

 

Proces udzielenia pożyczki online

Cały proces jest krótki i nie wymaga od pożyczkobiorcy wielu formalności. Bardzo często nie jest też potrzebne zaświadczenie od pracodawcy o dochodach. Proces składa się z 3 kroków:

 1. Wypełnienie wniosku pożyczkowego, który jest dostępny na stronie internetowej firmy oferującej pożyczki. Będziesz potrzebować jedynie dowodu osobistego.
 2. Rozpatrzenie wniosku – po uzupełnieniu wszystkich danych, zostanie sprawdzona zdolność kredytowa i przedstawiona propozycja pożyczki. Na tym etapie otrzymasz do wglądu treść umowy i formularza informacyjnego, z którą powinieneś się bardzo szczegółowo zapoznać.
 3. Przelew weryfikacyjny – jeśli chcesz sfinalizować umowę, będziesz poproszony o dokonanie takiego przelewu, dzięki któremu zostanie potwierdzona Twoja tożsamość.

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Aby wiedzieć, jak zadbać o bezpieczeństwo, trzeba znać zagrożenie. W przypadku pożyczki online, w trakcie wypełniania wniosku pożyczkowego, podajesz swoje dane osobowe. Jeśli korzystasz z podejrzanych stron, może powstać ryzyko kradzieży Twoich danych. Należy przywiązywać bardzo dużą wagę do tego, aby wybierać tylko te strony internetowe, które gwarantują bezpieczeństwo. Jak to zrobić?

 1. Korzystaj ze sprawdzonych serwisów internetowych, do których masz zaufanie.
 2. Upewnij się, że strona zabezpieczona jest protokołem SSL – dowodem na to jest rozpoczęcie adresu strony od ,,https’’.
 3. Sprawdź, czy obok adresu strony znajduje się kłódka – to dodatkowe potwierdzenie, że strona jest zabezpieczona protokołem SSL.
 4. Zadbaj o to, by na komputerze były zainstalowane oprogramowania antywirusowe i antywłamaniowe, które zabezpieczą Twoje dane przed kradzieżą.
 5. Sprawdź firmę pożyczkową. Poszukaj na stronie internetowej danych kontaktowych, takich jak adres siedziby firmy, NIP i REGON. Te dane pozwolą zidentyfikować firmę w rejestrach gospodarczych. Jeśli nie możesz znaleźć takich informacji, dla swojego bezpieczeństwa zrezygnuj z zaciągania pożyczki online.
 6. Sprawdź przykład reprezentatywny. Każda firma pożyczkowa ma obowiązek podawania tzw. przykładu reprezentatywnego, dzięki któremu dokładnie poznamy takie informacje, jak RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) czy wszystkie dodatkowe koszty. W przykładzie reprezentatywnym podana będzie przykładowa kwota pożyczki oraz opłaty, które musimy ponieść. Całe koszty powinny być podsumowane, podając tym samym finalną kwotę, którą będziemy musieli oddać.
 7. Przeanalizuj swoje możliwości finansowe. To absolutnie podstawa. Wypisz miesięczne dochody i wszystkie wydatki, które musisz ponieść (np. opłaty za mieszkanie, wydatki na jedzenie, raty za sprzęt, rachunki, spłaty innych pożyczek). Upewnij się, że możesz sobie pozwolić na zaciągnięcie zobowiązania finansowego, a regularna spłata pożyczki online nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu.
 8. Nie podejmuj pochopnych decyzji – jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwość, nie rozumiesz zapisów w umowie lub nie jesteś pewny, ile wyniesie Twoja rata, wstrzymaj się z decyzją i skontaktuj z konsultantem, który udzieli Ci brakujących informacji.

 

Regularna spłata

Pożyczki online, tak samo jak każda inna pożyczka zaciągana w oddziale stacjonarnym firmy pożyczkowej czy banku, podlega obowiązkowi regularnej spłaty. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz skorzystać z oferty szybkiej pożyczki – zobowiązania finansowe należy zaciągać odpowiedzialnie.