W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu ma większość z nas. Jak pokazują raporty, w styczniu 2019 roku liczba internautów w Polsce wyniosła 28,6 mln. Taka ilość użytkowników przekłada się na wzrost zysków płynących z sektora e-commerce. Coraz popularniejsze stają się także pożyczki online. Co warto o nich wiedzieć?
Pożyczki online – co to takiego?
Klient decydując się na zaciągnięcie pożyczki, może udać się do stacjonarnego oddziału banku lub instytucji pozabankowej, gdzie doradca finansowy przeprowadzi pożyczkobiorcę przez cały proces zaciągania pożyczki. W przypadku firm oferujących pożyczki pozabankowe, istnieje także możliwość spisania wniosku w trakcie rozmowy telefonicznej z konsultantem. Jest jednak trzecia opcja, jaką jest pożyczka online, czyli taka, w której cały proces odbywa się na stronie internetowej, bez udziału doradcy finansowego.
Proces udzielenia pożyczki online
Cały proces jest krótki i nie wymaga od pożyczkobiorcy wielu formalności. Bardzo często nie jest też potrzebne zaświadczenie od pracodawcy o dochodach. Proces składa się z 3 kroków:
- Wypełnienie wniosku pożyczkowego, który jest dostępny na stronie internetowej firmy oferującej pożyczki. Będziesz potrzebować jedynie dowodu osobistego.
- Rozpatrzenie wniosku – po uzupełnieniu wszystkich danych, zostanie sprawdzona zdolność kredytowa i przedstawiona propozycja pożyczki. Na tym etapie otrzymasz do wglądu treść umowy i formularza informacyjnego, z którą powinieneś się bardzo szczegółowo zapoznać.
- Przelew weryfikacyjny – jeśli chcesz sfinalizować umowę, będziesz poproszony o dokonanie takiego przelewu, dzięki któremu zostanie potwierdzona Twoja tożsamość.
Jak zadbać o bezpieczeństwo?
Aby wiedzieć, jak zadbać o bezpieczeństwo, trzeba znać zagrożenie. W przypadku pożyczki online, w trakcie wypełniania wniosku pożyczkowego, podajesz swoje dane osobowe. Jeśli korzystasz z podejrzanych stron, może powstać ryzyko kradzieży Twoich danych. Należy przywiązywać bardzo dużą wagę do tego, aby wybierać tylko te strony internetowe, które gwarantują bezpieczeństwo. Jak to zrobić?
- Korzystaj ze sprawdzonych serwisów internetowych, do których masz zaufanie.
- Upewnij się, że strona zabezpieczona jest protokołem SSL – dowodem na to jest rozpoczęcie adresu strony od ,,https’’.
- Sprawdź, czy obok adresu strony znajduje się kłódka – to dodatkowe potwierdzenie, że strona jest zabezpieczona protokołem SSL.
- Zadbaj o to, by na komputerze były zainstalowane oprogramowania antywirusowe i antywłamaniowe, które zabezpieczą Twoje dane przed kradzieżą.
- Sprawdź firmę pożyczkową. Poszukaj na stronie internetowej danych kontaktowych, takich jak adres siedziby firmy, NIP i REGON. Te dane pozwolą zidentyfikować firmę w rejestrach gospodarczych. Jeśli nie możesz znaleźć takich informacji, dla swojego bezpieczeństwa zrezygnuj z zaciągania pożyczki online.
- Sprawdź przykład reprezentatywny. Każda firma pożyczkowa ma obowiązek podawania tzw. przykładu reprezentatywnego, dzięki któremu dokładnie poznamy takie informacje, jak RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) czy wszystkie dodatkowe koszty. W przykładzie reprezentatywnym podana będzie przykładowa kwota pożyczki oraz opłaty, które musimy ponieść. Całe koszty powinny być podsumowane, podając tym samym finalną kwotę, którą będziemy musieli oddać.
- Przeanalizuj swoje możliwości finansowe. To absolutnie podstawa. Wypisz miesięczne dochody i wszystkie wydatki, które musisz ponieść (np. opłaty za mieszkanie, wydatki na jedzenie, raty za sprzęt, rachunki, spłaty innych pożyczek). Upewnij się, że możesz sobie pozwolić na zaciągnięcie zobowiązania finansowego, a regularna spłata pożyczki online nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu.
- Nie podejmuj pochopnych decyzji – jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwość, nie rozumiesz zapisów w umowie lub nie jesteś pewny, ile wyniesie Twoja rata, wstrzymaj się z decyzją i skontaktuj z konsultantem, który udzieli Ci brakujących informacji.
Regularna spłata
Pożyczki online, tak samo jak każda inna pożyczka zaciągana w oddziale stacjonarnym firmy pożyczkowej czy banku, podlega obowiązkowi regularnej spłaty. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz skorzystać z oferty szybkiej pożyczki – zobowiązania finansowe należy zaciągać odpowiedzialnie.