Pożyczki dla firm – czym się charakteryzują?

Każdemu przedsiębiorcy prowadzącemu firmę mogą przydarzyć się trudności z utrzymaniem płynności finansowej. Z kolei brak płynności finansowej może oznaczać istotne problemy w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania firmy, a w skrajnych przypadkach nawet widmo bankructwa. Pożyczki dla firm mogą okazać się dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Warto zatem dowiedzieć się, czym się charakteryzują.

 

Dostępność

Dla wielu przedsiębiorców, potrzebujących wsparcia finansowego, najistotniejszym parametrem pożyczki jest szybkość jej otrzymania oraz ilość koniecznych do spełnienia formalności. W przypadku kredytu bankowego procedury mogą się wydłużać a szczegółowa weryfikacja sytuacji firmy może wiązać się z koniecznością dostarczenia wielu dokumentów. Dla potrzebującego szybkiego zastrzyku gotówki przedsiębiorcy może być to sporym utrudnieniem.  W takiej sytuacji dobrym wyborem mogą okazać się pożyczki dla firm w instytucjach pozabankowych. Ich dostępność jest większa dzięki bardziej liberalnemu podejściu takich instytucji do weryfikacji zdolności kredytowej przedsiębiorcy oraz ograniczonej ilości formalności. Należy jednak pamiętać, że pozabankowe pożyczki dla firm, ze względu na swoją większą dostępność, charakteryzują się wyższym kosztem, aniżeli kredyty bankowe.

 

Okres spłaty

Dostępny okres spłaty pożyczki jest jej bardzo istotnym parametrem. Dłuższy okres spłaty oznacza możliwość rozłożenia kwoty pożyczki na większą ilość rat, dzięki czemu jednostkowa rata będzie niższa i w mniejszym stopniu obciąży w przyszłości budżet firmy. Dlatego szukając pożyczki dla firm warto brać ten parametr pod uwagę jako jeden z istotniejszych. Niektóre firmy pożyczkowe oferują spłatę nawet w kilkudziesięciu ratach.

 

Cel pożyczki

W przypadku pozabankowej pożyczki dla firm często cel, na który zaciągane jest zobowiązanie, nie musi zostać określony. Oznacza to, że pożyczkobiorca nie będzie rozliczany z tego, na co wyda środki. Zatem pożyczka może zostać przeznaczona zarówno na zatowarowanie sklepu jak i zakup materiałów czy nowy sprzęt. Jeżeli już po otrzymaniu środków potrzeby firmy się zmienią, pieniądze mogą zostać wydane na inny cel niż pierwotnie planowany.

 

Obsługa klienta

Instytucje pozabankowe dbają o wygodę i czas swoich klientów, dlatego też wiele z nich zapewnia pomoc konsultanta podczas wnioskowania oraz możliwość dopełnienia formalności, związanych z umową, w dowolnym miejscu, nawet w domu czy siedzibie firmy pożyczkobiorcy, dzięki współpracy z mobilnymi doradcami finansowymi.

 

Pożyczki dla firm oferowane przez instytucje pozabankowe, mają wiele zalet i mogą okazać się pomocne w zachowaniu płynności finansowej własnej działalności gospodarczej. Warto zatem przeanalizować ich cechy i porównać z potrzebami swojej firmy.